3 strony dla rodziców dzieci zdolnych 2

3 strony dla rodziców dzieci zdolnych

3 strony dla rodziców dzieci zdolnych 3

Zdolności i uzdolnienia​

“Zaprawdę cudowny umysł dziecka jest” powiedział mistrz Yoda. Każde dziecko, bez wyjątków posiada zestaw wyjątkowych dla siebie cech charakteru i uzdolnień. Niektóre zadania dziecko wykonuje z niespotykana łatwością, inne wymagają ciężkiej pracy. Nad większością tych cech można pracować, usprawniać, udoskonalać je, tak aby dziecko mogło jeszcze szybciej i sprawniej z nich korzystać.


3 strony dla rodziców dzieci zdolnych 4

Pedagogika Zdolności

Pedagogika zdolności, czasem nazywana tez pedagogiką twórczości jest nauką, która zajmuje się kierowaniem aktywności dzieci, w taki sposób, aby wpływać pozytywnie na rozwój ich potencjału związanego z umiejętnościami i twórczością. Pedagogika ta jest także pokrewna do nauki zwanej prakseologią, czyli nauką o skutecznym działaniu.


3 strony dla rodziców dzieci zdolnych 5

Nauka i zabawa

Dzieci bardzo wiele uczą się działając w praktyce. Znacznie bardziej naturalne dla nich jest uczenie się przez i w trakcie zabawy, niż studiowanie podręczników. W odpowiednim podejściu do nauki może pomóc rzadko spotykana w Polsce metoda pracy oparta na proporcjach 70-20-10. Większość czasu dziecko powinno spędzać wykonując samodzielnie prace praktyczne, eksperymentując, działając – jest to 70% czasu nauki. Następny fragment to 20% poświęcone na pracę w trybie kooperacji, wraz z innymi uczniami, tworząc coś wspólnie, ucząc się jak ważne jest współpracowanie i działanie w grupie, jak wiele można się także nauczyć bezpośrednio od innej osoby, ot choćby zerkając na świat cudzymi oczyma. Pozostały czas – 10%, to czas spędzony na samodzielnej nauce z podręcznikiem. Coś, co dzisiaj jest wykorzystywane w największym stopniu w naszej szkole.


3 strony dla rodziców dzieci zdolnych 6

Gdzie szukać informacji?

W Internecie znajduje się mnóstwo informacji dotyczących pracy z uczniem zdolnym czy dotyczących rozwijania zdolności, uzdolnień i talentów dzieci, czy to ogólnie, czy konkretnie. Poniżej przedstawiam kilka propozycji portali, w których takie informacje można łatwo znaleźć i wykorzystać w pracy i zabawie z własnymi dziećmi.

Parenting.pl

Człowiek rodzi się z różnymi zdolnościami, a rozwijanie talentu służy każdemu. Świadomość swoich mocnych stron jest istotna w budowaniu pozytywnego odbioru swojej osoby. Dlatego też jeśli masz w rodzinie zdolne dziecko, zadbaj o to, by pielęgnowało swój talent. Nie musi to być dar ładnego rysowania lub śpiewania. Niektóre dzieci mają dobrze rozwinięte zdolności motoryczne i świetnie radzą sobie z ćwiczeniami fizycznymi. Talenty są różne, ale łączy je jedno – warto je rozwijać. Od czego zacząć?

Edux.pl

Pozwólmy dziecku doświadczać, eksperymentować, dowiadywać się i porównywać, szukać i drążyć w głębinach wiedzy, wyruszać w podróże odkrywcze – czasami trudne, ale jakże bogate i fascynujące.

Z “Gawędy Mateusza”
C. Freinet

Ośrodek Rozwoju Edukacji

Sieci „Szkół Odkrywców Talentów” (SOT) i „Miejsc Odkrywania Talentów” (MOT) powstały w 2010 r. w ramach projektu „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym”. Tytuł „Szkoła Odkrywców Talentów” jest wyróżnieniem dla szkół, które w istotny sposób przyczyniają się do odkrywania, wspierania zdolności, zainteresowań oraz uzdolnień dzieci i młodzieży. Przedstawiciele Szkół Odkrywców Talentów, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz placówek doskonalenia nauczycieli mieli okazję spotkać się, wysłuchać wykładów oraz podzielić się dobrymi praktykami w zakresie pracy z uczniami zdolnymi.


Artykuł ukazał się pierwotnie w ramach eksperymentu “Warsztat Pedagoga Zdolności” 2 listopada 2019.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

88 − = siedemdziesiąt osiem