Darmowe fotki, cz. 1

Do wielu prac, które wykonuję potrzebne są odpowiednie ilustracje. Nie zawsze ilustrację da się łatwo zdobyć. Nie stanowi problemu zrobienie zrzuty ekranu, czy zrobić zdjęcie pudełka z określonym produktem. Gorzej, jeśli potrzebuję zilustrować jakieś zjawisko przyrodnicze, dalekie miejsce lub odpowiednio ujętą grupę osób. Tego typu zdjęcia są trudne do wykonania i często nie będzie można ich wykonać samodzielnie.

W takich przypadkach przychodzą mi z pomocą wybrane strony internetowe, na których znajdują się gotowe do użycia zdjęcia i ilustracje. Są one przygotowane przez profesjonalnych grafików i fotografów. Wystarczy taki obrazek pobrać i już.

Prawa autorskie

Ale czy zawsze tak jest? Okazuje się, że nie. Duża część ilustracji, które można zdobyć w odmętach internetu jest chroniona. Są to zdjęcia objęte prawami autorskimi, w których autor zastrzega możliwość użycia ich wyłącznie do prywatnego użytku. Na szczęście są takie miejsca, które oferują dostęp do ilustracji, które można wykorzystać w dowolny sposób.

Interesują mnie ilustracje, które są dostępne bezpłatnie, które mogę wykorzystać w celach komercyjnych oraz w dowolny sposób modyfikować. Nie ma dla mnie znaczenia forma atrybucji. To znaczy, że zdjęcie czasami musi zostać podpisane nazwiskiem autora lub strony, z której pochodzi. Może także zdarzyć się, że za zdjęcie tego typu trzeba będzie zapłacić niewielką kwotę, aby móc usunąć podpis twórcy.

Poniżej prezentuję wam, wraz z krótkim omówieniem szereg stron internetowych, na których można zdobyć ilustracje i fotografie spełniające moje wymagania. Będą albo bezpłatne, albo tanie, z możliwością edycji i użycia komercyjnego.

Burst

burst.shopify.com

Zbiór bezpłatnych fotografii do dowolnego użytku. Podzielone na kilkadziesiąt kategorii z możliwością subskrypcji. Osoby zapisane na newsletter otrzymują informacje o nowych ilustracjach i garść pomysłów na ich wykorzystanie. Użycie zdjęcia nie wymaga podpisu, mogą być edytowane i używane w projektach komercyjnych. Oczywiście nikt się nie obrazi, jeśli zdjęcie zostanie podpisane, wraz ze wskazaniem miejsca pobrania.

CC Search

ccsearch.creativecommons.org

Witryna CC Search jest czymś więcej niż tylko katalogiem ilustracji. Formalnie to cała wyszukiwarka, która przeszukuje zasoby Internetu w poszukiwaniu dzieł dostępnych na licencji Creative Commons. Dzięki wyszukiwarce mogę przekopać się przez kilka innych katalogów bezpłatnych ilustracji. Przynajmniej kilka z nich jest opisanych poniżej, lub w następnych częściach artykułu. Na stronie wyszukiwarki można przeczytać, że wyszukuje w bazie ponad 1 miliarda ilustracji. Pliki dostępne są w różnych wariantach licencji Creative Commons, trzeba więc zwrócić uwagę, jakie dokładnie zdjęcie pobieramy. Część licencji wymaga użycia takiej samej licencji w produkcie.

Wikimedia Commons

commons.wikimedia.org

Podobnie jak w przypadku CC Search, mamy tutaj wyszukiwarkę. W bazie znajduje się nieco ponad 50 milionów ilustracji i zdjęć, które głównie są używane w Wikipedii. Pliki dostępne do pobrania występują w różnych wariantach licencji Creative Commons oraz na zasadach Public Domain (Domeny Publicznej). Tak jak w CC Search trzeba więc uważać na jakiej dokładnie licencji bazuje pobierana ilustracja, tak aby po zmodyfikowaniu prawidłowo opisać nasze dzieło.

Compfight

compfight.com

Licencja Creative Commons będzie się przewijać w tym artykule prawie na każdej stronie. Compfight jest alternatywną wyszukiwarką ilustracji dostępnych na tej licencji. Jak zawsze, trzeba uważać, który wariant licencji jest używany przez dane zdjęcie. Niemniej, w tym przypadku, atrybucja będzie niezbędna przy każdym zdjęciu.

Death to Stock

deathtothestockphoto.com

Pierwsza płatna strona. Dostęp jest bezpłatny przez pierwsze 14 dni, następnie dostęp przechodzi w tryb abonamentowy. Koszty zaczynają się od 12$ miesięcznie przy opłacie za rok z góry. W bazie są wyselekcjonowane fotografie wysokiej jakości. Do bazy co miesiąc jest dodawane tylko, lub aż kilkadziesiąt zdjęć z profesjonalnych sesji zdjęciowych. Każda sesja jest starannie dobierana, tak aby pasowała do aktualnych trendów Internetowych. Licencja jest całkowicie swobodna i umożliwia modyfikowanie i użycie komercyjne bez potrzeby podpisywania.

Free to use original photography by Daria

epicantus.tumblr.com

Daria jest fotografką i regularnie wrzucała swoje zdjęcia na fotobloga. Każde z nich jest dostępne zgodnie z życzeniem: “free to use”. Niestety autorka nie dzieli się dokładniejszymi informacjami, więc nie wiadomo, czy zdjęcia można użyć w dowolny sposób, zmodyfikować i używać do projektów komercyjnych. Na stronie znajduje się formularz, przez który można autorkę spytać o cokolwiek. To znaczy, że w razie wątpliwości, możemy uzyskać wszelkie potrzebne zgody na wykorzystanie ilustracji.

Foodiesfeed

foodiesfeed.com

Jeśli potrzebne jest foto jedzenia, lepszego miejsca nie ma. W tym katalogu znajdują się wyłącznie takie zdjęcia. Pięknie pogrupowane, z wyszukiwarką, na różnych wariantach licencji. Nic tylko brać.

FreeMediaGoo

freemediagoo.com

Strona powstała z myślą o uczniach, tak aby mieli dostęp do wysokiej jakości zdjęć. Zdjęcia można używać komercyjnie, modyfikować i nie wymagane jest ich podpisywanie. Baza jednak nie jest duża.

freepik

freepik.com

Pierwsza baza, w której znajdziemy nie tylko zdjęcia, ale także pliki z ilustracjami wektorowymi. Jest to kopalnia ilustracji, do dowolnego użytku ale z wymaganą atrybucją, czyli podpisem wskazującym na autora. Do pobrania są pliki w popularnych formatach graficznych, jak i w formatach oryginalnych, przeznaczonych dla edytorów grafiki. Dostępny jest też dostęp w trybie premium, gdzie znajduje się ZNACZNIE więcej plików. Dostęp kosztuje od niecałych 8 euro miesięcznie, przy opłacie za rok z góry.

Freerange

freerangestock.com

Na stronie znajdziemy masę ciekawych fotografii i ilustracji. Dostępne są na dość nietypowej licencji, która z jednej strony pozwala na ich komercyjny użytek, także po zmodyfikowaniu i bez potrzeby podpisywania. Jednocześnie jednak zabrania używania w sposób czysto komercyjny, gdzie ilustracja jest główną częścią produktu, na którym zarabiamy. Co to oznacza? Można użyć tej ilustracji np na okładkę e-booka, ale nie można użyć jako np. wydrukowanego obrazu na ścianę, czy w paczce z innymi ilustracjami.

freestocks.org

freestocks.org

Katalog całkiem przyjemnych “blogowych” ilustracji do dowolnego użytku. Zdjęcia dostępne są w ramach licencji Creative Commons Zero, czyli można z nimi zrobić co i jak się podoba. Jedyne zastrzeżenie jest takie, aby nie sprzedawać ich jako samodzielnych zdjęć (lub w paczkach).

Free Refe Real Life Photos

getrefe.tumblr.com

Kolejny katalog zdjęć jednego autora, który udostępnia je szerokiej publiczności. Właściwie nie określa licencji inaczej niż w nazwie samej strony.

Superfamous Images

images.superfamous.com

Ostatnia strona w tej części artykułu. Zdjęcia dostępne na licencji Creative Commons (znów). Wymagana atrybucja, czyli wskazanie autora. Wybór nie jest wielki, ale nadrabia jakością. Są to głównie zdjęcia przyrody w dość dużym zbliżeniu, przez co widoczna jest bardzo ciekawa tekstura.

Inne serwisy

W tej części artykułu dzielę się kilkunastoma odnośnikami. Przed wami jeszcze trzy następne części, w których dostaniecie jeszcze kilkadziesiąt innych propozycji. Od teraz nie powinno wam zabraknąć bardzo dobrych zdjęć do wszelkich waszych produkcji, książek, prezentacji, czy innych produktów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czterdzieści dwa + = 46