Darmowe fotki, cz. 2

Kilka miesięcy temu dzieliłem się z wami listą stron internetowych, z których można bezpłatnie (zazwyczaj) pobrać ilustracje lub zdjęcia. Starałem się wybrać takie strony, gdzie te zdjęcia można uzyskać bezpłatnie a następnie wykorzystać nieodpłatnie w dowolny sposób, także modyfikując czy odsprzedając. Starałem się także, by wspomniane zdjęcia były dostępne na licencji nie wymagającej podawania autorstwa czy źródła pochodzenia, dzięki czemu nie trzeba by się było zastanawiać w jaki sposób udzielać takich informacji o zdjęciach. Nie zawsze się to udawało, ale tam gdzie się nie udało to zaznaczyłem w opisie, że zdjęcia wymagają podania określonych danych po ich użyciu.

Dzisiaj daję wam drugą część listy stron, z których można bezpłatnie pobrać ilustracje. Tak jak poprzednio będę zaznaczał jak łatwo coś na danej stronie znaleźć, ile zdjęć jest w bazie (orientacyjne, jeśli takie informacje są podane), oraz wszelkie inne potrzebne informacje. Kolejność jest losowa, aczkolwiek bliska do alfabetycznej, aby nikogo nie krzywdzić.

Jay Mantri

jaymantri.com

Prywatna strona lub blog, a tak naprawdę to fotoblog artysty fotografa Jaya Mantriego. Udostępnia wszystkie swoje prace na licencji CC0, czyli można z nimi robić właściwie co tylko się chce i nie trzeba załączać informacji o źródle pochodzenia fotografii. Niestety nie ma wyszukiwarki, co znacząco utrudnia odszukanie konkretnej fotografii, pozostaje tylko przewijać bloga w dół, aż znajdzie się interesującą fotografię.

Kaboompics

kaboompics.com

Witryna prowadzona w sposób hobbystyczny przez fotografkę Karolinę, znajduje się tam ponad 13 tysięcy fotografii i sesji zdjęciowych dostępnych do pobrania bezpłatnie. Zdjęcia można modyfikować, wykorzystywać w celach komercyjnych i nie trzeba podawać informacji o źródle ich pochodzenia. Na stronie dostępna jest wyszukiwarka, która pozwala także szukać tematów kolorystycznych, np. zdjęć “pomarańczowych” albo “zielonych”.

Little Visuals

littlevisuals.co

Strona powstała jako hobbystyczny projekt nieżyjącego już fotografa Nica Jacksona. Rodzina i przyjaciele po śmierci postanowili, że będą utrzymywać wynik jego pracy i pasji dostępny dla wszystkich jako galeria bezpłatnych zdjęć. Zdjęć w galerii jest kilkadziesiąt, nie potrzebna jest więc żadna wyszukiwarka.

Magdeleine

magdeleine.co

Na stronie znajduje się wyszukiwarka zdjęć, które autorka strony, Magdeleine własnoręcznie wybiera. Codziennie pojawia się nowe zdjęcie, ale nie ma informacji jak dużo zdjęć już jest w bazie. Z całą pewnością za to zdjęcia dostępne są pod jedną z dwóch licencji. Jedna to CC0, która daje pełną swobodą, druga to odmiana Creative Commons, która wymaga podania autorstwa jeśli zdjęcie będzie wykorzystywane.

FOCA

focastock.com

Co wiadomo? Jest wyszukiwarka, która dość topornie działa. Połowa zdjęć to wyniki wyszukiwania w serwisie afiliacyjnym Adobe, który proponuje płatne fotografie. Ale jest też dość dużo bezpłatnych fotografii wysokiej jakości, jeśli już coś się uda rozsądnego wyszukać. Zdjęcia bezpłatne dostępne na licencji CC0. Ogólnie działa dość topornie. Dużym plusem jest możliwość użycia fotek od razu jako tapet w różnych urządzeniach czy jako tła w social mediach lub obrazków na Instagramie. W tym celu strona ma wbudowane narzędzia przekształcające wybrane zdjęcie, tak by pasowało idealnie do wybranego medium. Autor chwali się jedynie, że od uruchomienia serwisu pobrano ponad 80 tys. fotek.

Morguefile

morguefile.com

Wyszukiwarka płatnych i bezpłatnych fotografii. Dostępne jest dużo zdjęć w różnych kategoriach, zazwyczaj w bardzo wysokiej rozdzielczości. Mocno nietypowa jest licencja, na której dostępne są fotografie z katalogu bezpłatnego. Zdjęć można użyć bez podawania autorstwa tylko jeśli zostały zmodyfikowane po pobraniu, ot taka ciekawostka. Na stronie znajduje się ponad 350 tys. zdjęć.

Negative Space

negativespace.co

Kolejna wyszukiwarka zdjęć dostępnych na licencji CC0. Kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt kategorii tematycznych, ale nie wiadomo ile jest wszystkich zdjęć w serwisie. Szybki przegląd wskazuje przynajmniej kilkadziesiąt fotografii w każdej kategorii, czyli łącznie parę tysięcy w serwisie.

New Old Stock

nos.twnsnd.co

Jedna z ciekawszych stron z fotografiami. Znajduje się tu baza zdjęć archiwalnych, czarno-białych (ale nie tylko) dostępnych na wolnej licencji. Większość zgromadzonych zdjęć pochodzi z publicznych archiwów i nie jest objęta żadnymi prawami, aczkolwiek autor serwisu zastrzega, że nie każde zdjęcie może być wykorzystane w dowolny sposób i może być objęte prawami majątkowymi związanymi z jego wykorzystaniem komercyjnym. Sugeruje się przegląd licencji każdego wybranego z oferty zdjęcia, aby upewnić się w jaki sposób można używać danej ilustracji. Wyszukiwarka ukryta jest w lewym górnym rogu, w postaci malutkiej ikonki lupy.

Pexels

pexels.com

Setki tysięcy bezpłatnych fotografii na licencji CC0. Można modyfikować, można nie mówić skąd jest, można odsprzedawać. Dobra wyszukiwarka, zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + = piętnaście