Darmowe fotki, cz. 3

Przed tobą kolejna lista stron Internetowych, z których można bezpłatnie (zazwyczaj) pobrać fotki. Prezentowane serwisy zazwyczaj nie wymagają logowania oraz udostępniają ilustracje na licencji pozwalającej w dowolny sposób modyfikować zdjęcia oraz upubliczniać je lub odsprzedawać bez podawania źródła ich pochodzenia czy choćby nazwiska autora. Oczywiście nie zawsze tak będzie, będą serwisy pozwalające modyfikować, ale wymagające podania nazwiska fotografa. Dokładnie jakie zasady oferuje określony serwis będę omawiał przy poszczególnych odnośnikach. Kolejność wymienianych serwisów jest alfabetyczna.

Część pierwszą oraz część drugą cyklu zawierające inne bezpłatne bazy fotek znajdziecie klikając w odpowiednie odnośniki, albo używając opcji szukaj.

PhotoPin

photopin.com

Na stronie znajduje się wyszukiwarka, w której według właścicieli znajdują się miliony zdjęć. Fotografie do pobrania w różnych wielkościach, zazwyczaj wymagają umieszczenia informacji o autorstwie.

picjumbo

picjumbo.com

Kilkanaście kategorii, wysokiej jakości zdjęć wraz z wyszukiwarką. Zdjęcia nie wymagają umieszczenia podpisu, ale autor zastrzega, iż to zależy od formy wykorzystania zdjęcia. Czasami nawet takie bezpłatne zdjęcie, które formalnie nie wymaga podpisania autora może polegać pod inne prawne aspekty, jeśli na przykład będzie na nim widoczne logo jakiegoś producenta.

Pickup Image

pickupimage.com

Na pierwszy rzut oka strona bardzo skromna. Jednakże zawiera dużo bezpłatnych zdjęć, które w większości nie wymagają podpisywania. Dodatkowo na stronie znajduje się edytor zdjęć, który pozwala modyfikować fotografie czy dodawać do nich różne elementy. Wszystko oczywiście bezpłatnie.

Picography

picography.co

Kolejna strona z kilkunastoma kategoriami fotek dostępnymi na licencji CC0, a zatem bez potrzeby zaznaczania kto jest autorem fotografii. Wygodna wyszukiwarka daje szanse na odnalezienie poszukiwanego zdjęcia w dość łatwy sposób. Na stronie nie ma informacji jak dużo zdjęć znajduje się w katalogu.

Picserach

picsearch.com

Czy to możliwe, aby w wyszukiwarce znajdowało się ponad 10 milionów zdjęć? Autorzy serwisu twierdzą, że mają w bazie ponad 3 miliardy fotek. Tak więc twierdzenie autorów wydaje się być w pełni uzasadnione. Gdzie jest haczyk? Jest to wyszukiwarka zdjęć działająca w sposób podobny co Google Images. Tylko nie ma dostępu do tak wielu opcji filtrowania wyników jak w Google. Rzekłbym nawet, że korzystanie z tego serwisu nie jest wskazane w celach innych niż edukacyjne. Praktycznie żadne ilustracje nie mają informacji o licencji, w ramach której są udostępnione, co przekreśla ich użytkowanie w jakikolwiek sposób. Bardziej ciekawostka, niż użyteczna strona. Chyba, że ktoś potrzebuje na szubko jakiegoś zdjęcia i nie przejmuje się legalnością jego pochodzenia.

pikwizard

pikwizard.com

Ponad milion fotek i nagrań wideo dostępnych w ramach serwisu zaspokoi potrzeby poszukiwacza wrażeń. Fotki dostępne zazwyczaj na licencji CC0 lub podobnej, w ramach której nie ma potrzeby informowania o autorstwie. Zdjęcia różnych kompozycji, w tym gotowe do wykorzystania grafiki na bloga są wysokiej jakości.

pixabay

pixabay.com

Kolejna kopalnia fotografii, ilustracji i nagrań wideo. Ładnie poukładane w kategorie, dostępne w wysokiej rozdzielczości. Nie wymagają podania autorstwa oraz są gotowe do wykorzystania na stronach czy w produktach komercyjnych. Fotki to nie jedyny obszar działalności pixabay. Dostępne są także wyszukiwarki ilustracji wektorowych oraz ilustracji rysowanych w różnych technikach.

CC Search

search.creativecommons.org/?lang=pl

To chyba najpotężniejsza wyszukiwarka w dzisiejszym zestawieniu. Równie rozbudowana co klasyczny Google Images, tona filtrów i sposobów ograniczania ilości znalezionych fotek. Zdjęcia w kategoriach, bardzo różnej jakości, nie tylko od profesjonalnych fotografów, ale także od zwykłych użytkowników Internetu. Zresztą CC Search przekopuje się przez ogólnodostępne zasoby Internetu w poszukiwaniu odpowiednio oznaczonych treści i zdjęć, aby uzyskać dostęp do zdjęć objętych prawami CC0 czy public domain. Wyszukiwarka przekopuje się także przez wiele z wymienionych w tym cyklu stron, dzięki czemu tym jednym narzędziem możemy łatwo wyszukać interesujące nas fotki.

Skitterphoto

skitterphoto.com

Wszystkie zdjęcia zamieszczone w serwisie maja status “public domain”, czyli należą do domeny publicznej. Inaczej mówiąc są niemal całkowicie zwolnione z ograniczeń. Można wykorzystywać w celach komercyjnych, bez podawania autorstwa. Można wyszukiwać używając wyszukiwarki lub przeglądać fotki podzielone na kategorie. Wybór nie jest jednak tak duży jak w innych serwisach z dzisiejszego przeglądu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem + 2 =