Darmowe fotki, cz. 4

Przed tobą kolejna lista stron Internetowych, z których można bezpłatnie (zazwyczaj) pobrać fotki. Prezentowane serwisy zazwyczaj nie wymagają logowania oraz udostępniają ilustracje na licencji pozwalającej w dowolny sposób modyfikować zdjęcia oraz upubliczniać je lub odsprzedawać bez podawania źródła ich pochodzenia czy choćby nazwiska autora. Oczywiście nie zawsze tak będzie, będą serwisy pozwalające modyfikować, ale wymagające podania nazwiska fotografa. Dokładnie jakie zasady oferuje określony serwis będę omawiał przy poszczególnych odnośnikach. Kolejność wymienianych serwisów jest alfabetyczna.

Część pierwszą, część drugą oraz część trzecią cyklu zawierające inne bezpłatne bazy fotek znajdziecie klikając w odpowiednie odnośniki, albo używając opcji szukaj.

StockSnap.io

stocksnap.io

Zdjęcia dostępne na licencji CC0, czyli nie wymagają podawania autorstwa. Poukładane w wiele przejrzystych kategorii z dostępną wyszukiwarką. Obrazy zazwyczaj w bardzo wysokiej rozdzielczości. Nie ma podanej liczby dostępnych zdjęć, nawet w przybliżeniu, ale wpisując kilka popularnych i bardzo ogólnych haseł widać wyraźnie, iż zdjęcia są dostępne w bardzo dużej ilości, spokojnie przekraczającej kilkadziesiąt tysięcy.

FreeImages

www.freeimages.com

Skategoryzowane zdjęcia w sporej ilości. Warto doczytać dokładnie warunki użytkowania, gdyż całkiem sporo ograniczeń może być powiązanych z użyciem danego zdjęcia. Generalnie licencja pozwala na użytkowanie bez podawania autorstwa i odsprzedawanie, choć są wyjątki dotyczące sposobów modyfikowania, publikowania i odsprzedawania treści wytworzonych przy użyciu tych zdjęć.

Unsplash

unsplash.com

Olbrzymia kolekcja fotek. Zdjęcia dostępne w wysokiej rozdzielczości i trzeba się chwilę naszukać aby znaleźć informacje o autorach poszczególnych obrazów. Wskazanie autorstwa nie jest konieczne, ale mile widziane. Zdjęcia dostępne także do użytku komercyjnego.

DeviantArt

www.deviantart.com

Jedna z najbogatszych stron Internetowych z materiałami graficznymi, nie tylko zdjęcia ale i rysunki, grafiki wektorowe, modele 3d czy tekstury. Wszystko czego dusza artysty zapragnie. Wadą serwisu w kontekście tej serii artykułów jest to, że każde niemal dzieło dostępne jest na innej licencji, bardzo często pod pełnymi prawami (copyright), i wymaga indywidualnej konsultacji z autorem na temat wykorzystania danej ilustracji.

Flickr

www.flickr.com

Zdjęć jest w serwisie bardzo dużo, ale nie ma możliwości przeglądania w formie katalogu. Jest tylko dostęp do wyszukiwarki, dzięki której można wyszukać zdjęcia posiadające określone atrybuty, w tym rodzaj licencji.

FreeDigitalPhotos

www.freedigitalphotos.net

Tytułowe bezpłatne zdjęcia są niewielkich rozmiarów i w stosunkowo niskiej jakości. Dodatkowo trzeba podać e-mail aby dostać kopię bez znaku wodnego. Zwykle zdjęcia te są także pod ochroną praw zabraniających użycia komercyjnego i wymagają podania autorstwa. Jednak w momencie wykupienia planu premium otrzymujemy wysokiej jakości zdjęcia dostępne na licencjach umożliwiających komercyjne wykorzystanie. Ale to jednak parę złotych kosztuje…

Gratisography

www.gratisography.com

Kilkaset zdjęć dostępnych praktycznie bez ograniczeń. Podzielone na kilka kategorii, z których tylko dwie lub trzy składają się z ponad 100 zdjęć. Sama kategoryzacja jest dość wygodna w użyciu. Zdjęcia są ujęte w nietypowy sposób i nie stwarzają wrażenia profesjonalnych.

IM Free

www.imcreator.com/free

Kolejna strona, na której znajduje się niewielka ilość bezpłatnych zdjęć. Fotki na licencjach CC z wymaganym wskazaniem autorstwa. Kategorie podzielone są na subkategorie co ułatwia precyzyjne dotarcie do tematyki poszukiwanego zdjęcia w momencie gry tylko przeglądamy katalog. Może to być ciekawy sposób na znalezienie inspiracji do tworzenia jakichś treści lub własnych zdjęć.

Life of Pix

www.lifeofpix.com

Znajdziemy tu kilka tysięcy fotek ale tak właściwie na jakiej licencji są udostępniane nie wiadomo. Na pewno są wysokiej jakości i przy każdym znajduje się informacja o autorze i odnośnik do pobrania ilustracji bezpośrednio z serwera.

Pexels

www.pexels.com

Za darmo, można modyfikować, nie trzeba podpisywać, wyglądają ładnie, dostępne także nagrania wideo. Można przeglądać poprzez galerie kategorii lub wyszukiwarkę. Wyniki szukania kilku popularnych fraz sugerują tysiące dostępnych zdjęć..

SplitShire

www.splitshire.com

Wysokiej jakości fotki przyciągające wzrok, choć twórcy piszą na wstępie o 1111 zdjęciach w serwisie. Niezbyt bogaty wybór, ale dostępne bez ograniczeń i bez wymaganej atrybucji autora. Może to być ciekawa alternatywa, gdyż fotki są nieco bardziej artystyczne, designerskie niż te dostępne w zwykłych bazach zdjęć typu “stock”.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− jeden = jeden