Darmowe książki i międzynarodowe publikacje naukowe

Na początku listopada opublikowałem listę katalogów bibliotecznych, e-bibliotek i portali bibliotecznych. Lista była dość krótka, ale i nie ma jeszcze w Internecie zbyt wielu miejsc z bezpłatnymi publikacjami naukowymi. W dzisiejszym artykule przedstawię kilka portali tego typu. Lista będzie obejmować miejsca z publikacjami dostępnymi w wielu językach. Publikacje w języku polskim w tych katalogach wystąpić mogą, ale nie będzie ich zbyt wiele.

Teksty dostępne w wielu językach

Lista portali w przypadku tych zawierających publikacje w wielu językach nie jest długa. Jest to najkrótsza część trylogii artykułów o portalach bibliotecznych. Przedstawiam poniżej trzy katalogi wielojęzyczne.

Pierwszy z prezentowanych katalogów to Electronic Journals Library. Jest to dość obszerny tematycznie zbiór czasopism wielobranżowych. W katalogu znajduje się kilkadziesiąt sekcji tematycznych. Najobszerniejsze z nich liczą ponad 10 tys. wpisów. Duża część pozycji jest dostępna do przeczytania online.

Drugi katalog jest dość skromny. Liczy sobie blisko 20 milionów pozycji, z których nieco ponad 18 milionów jest dostępnych online za darmo, a blisko 5 milionów nie jest po angielsku. Katalog archive.org zawiera publikacje zarówno naukowe jak i zwyczajną prozę. Do wypożyczenia może być niezbędne założenie bezpłatnego konta w serwisie. Katalog obejmuje także oprogramowanie komputerowe i nagrania audio.

Trzeci prezentowany dzisiaj katalog jest najskromniejszy. Liczy sobie tylko 6,5 miliona wpisów. Są to głównie wpisy związane z wydawnictwem Springer, które wydaje książki i czasopisma naukowe. Katalog jest podzielony na działy tematyczne, w ramach których znajdziemy fragmenty książek, artykuły z czasopism i odnośniki do sklepu, gdzie można zakupić drukowane wersje publikacji.

Bonus

Pisałem co prawda o trzech katalogach, ale dorzucam dzisiaj jeden bonusowo. Powinien spodobać się wszystkim miłośnikom Japonii, gdyż zawiera publikacje naukowe z Kraju Kwitnącej Wiśni tłumaczone na język angielski oraz opublikowane w oryginale. Katalog J-STAGE zawiera blisko 5 milionów artykułów z blisko 3 tysięcy publikacji naukowych. Do odczytania niektórych trzeba bardzo dobrze znać język Japoński.

W następnej części…

Przed nami jeszcze jedna część serii o katalogach bibliotecznych. Zaprezentuję w niej katalogi i portale zawierające treści w języku angielskim. Będzie to jednocześnie najbardziej obszerna część serii. Katalogów tego typu jest w Internecie bardzo dużo, aczkolwiek treści w nich zapewne będą się powtarzać. Należy także pamiętać, że ilość publikowanych bezpłatnie materiałów rośnie w dużym tempie. Dzięki temu coraz łatwiej odszukać potrzebne nam w pracach dyplomowych materiały. W każdym razie, jeśli piszemy o temacie, który można poruszyć w skali globalnej, lub przedstawić w odniesieniu do sytuacji zagranicznej.

Jeśli znasz jakieś portale zawierające publikacje w języku polskim lub wielojęzyczne, napisz do mnie lub zostaw komentarz. Jeśli zbierze się wystarczająca liczba takich portali, to powstanie bonusowa, czwarta część serii zawierająca odnośniki wyłącznie do Waszych portali.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sześćdziesiąt pięć + = siedemdziesiąt jeden