Darmowe książki i publikacje naukowe po angielsku

W tym miesiącu dzieliłem się z Wami odnośnikami do katalogów bibliotecznych, w których można wyszukać bezpłatne książki i artykuły naukowe w języku polskim. Pokazywałem także listę takich bibliotek zawierających materiały wielojęzyczne. Czas na trzecią i ostatnią część cyklu o katalogach bibliotecznych. Tym razem będą to katalogi angielskojęzycznych treści. Katalogów jest tym razem nieco więcej, więc bez zbędnego przedłużania zapraszam do zapoznania się z listą…

Katalogi angielskojęzyczne

The WWW Virtual Library jest ciekawą stroną, głównie ze względu na obecność dość nietypowych tematów. Na przykład znaleźć tu można artykuły o wykorzystaniu gier fabularnych (papierowe RPG) w różnych dziedzinach edukacji, psychologii, czy w terapii. Zasoby udostępnione są w jasno zdefiniowanych blokach tematycznych, ale nie jest ich zbyt wiele. Ilość ta jednak jest moim subiektywnym odczuciem z przeglądania katalogu, bowiem nie znalazłem żadnych informacji na temat dokładnych (lub szacowanych) ilości materiałów dostępnych w katalogu.

Directory of Open Access Books (DOAB) oraz Directory of Open Access Journals (DOAJ) to bliźniacze serwisy specjalizujące się w zbieraniu informacji o swobodnie dostępnych książkach i czasopismach. Jeśli popatrzymy na aktualności z obu tych stron, to DOAB wydaje się nie być zbyt intensywnie aktualizowany. Ostatnie aktualności datowane są na listopad 2017 roku. W przypadku DOAJ jest znacznie lepiej, aktualności pochodzą z bieżącego miesiąca. W ramach ostatnich wiadomości DOAB chwali się przekroczeniem ilości 10 tysięcy książek w bazie, oraz ponad 1000 na zaprzyjaźnionym serwisie. DOAJ informuje z kolei, że posiada ponad 12 tysięcy czasopism i ponad 3 miliony artykułów.

Emerald Insight to katalog książek i czasopism z wielu dziedzin nauki. Dostępny w prostym katalogu podzielonym na tematy. Publikacje znalezione w katalogu można uzyskać także w formie książek czy wydań na czytniki e-book w formie plików ePub. Jako ciekawe źródła należy zaznaczyć możliwość wyszukiwania opisów studiów przypadku. Nie znalazłem jednak informacji na temat ilości skatalogowanych materiałów.

Free Tech Books jak sama nazwa wskazuje zajmuje się głównie tekstami technicznymi. Dokładniej rzecz biorąc tekstami dotyczącymi komputeryzacji i informatyki (ale także matematyki jako nauki wspomagającej informatykę). Tekstów jest jak na lekarstwo. W dniu pisania tego artykułu jest ich dokładnie 1211.

Hindawi to wydawnictwo, które publikuje specjalistyczne czasopisma naukowe. Spora część artykułów z oferty wydawnictwa jest dostępna bezpłatnie online. Wydawnictwo publikuje kilkadziesiąt tytułów, w tym czasopisma międzynarodowe.

IEEE Xplore to biblioteka tekstów zebranych przez IEEE, czyli Institute of Electrical and Electronics Engineers. Teksty dotyczą głównie elektroniki i dziedzin pokrewnych. W bazie, w której znajduje się już prawie 5 milionów wpisów znajdziemy zarówno książki, czasopisma jak i materiały konferencyjne. Są także dostępne kursy internetowe. Nie wszystkie zasoby katalogu dostępne są bezpłatnie.

IntechOpen to wydawca książek na licencjach Open Access. Na głównej stronie dumnie twierdzi, że należy do największych wydawców tego typu publikacji. Open Access oznacza, że treści są ogólnodostępne, bez zbędnych ograniczeń. Aktualnie “na koncie” mają wydane 3800 tytułów. Niestety publikacje dostępne są w niezbyt wygodniej formie, podzielone na rozdziały, każdy w osobnym pliku pdf.

Questia to katalog publikacji naukowych zawierający ponad 94 tysiące książek i 14 milionów artykułów z ponad tysiąca czasopism naukowych. Dostęp do tych zasobów jest jednak płatny. i wynosi około 100$ za roczny abonament. W zamian użytkownik dostaje m.in. wtyczki do wybranych edytorów tekstu, które umożliwiają łatwiejsze posługiwanie się cytatami ze znalezionych w katalogu źródeł.

ScienceDirect to baza artykułów z różnych źródeł naukowych. Zawiera ponad 250 tysięcy wpisów na prawach Open Access. Wymaga bezpłatnej rejestracji aby skorzystać z pełnego katalogu, ale baza Open Access jest dostępna nieodpłatnie i bez potrzeby rejestracji. Link prowadzi do katalogu publikacji Open Access.

Wiley Online Library to katalog publikacji elektronicznych wydawnictwa Wiley. Zawiera m.in. ponad 1600 tytułów czasopism i ponad 21 tysięcy tytułów książek. Wydawnictwo posiada publikacje na bardzo wysokim poziomie, ale dostęp do tego katalogu jest płatny. Wysokość płatności zależy od okresu lub sposobu na jaki chcemy wykupić dostęp, czy to nieograniczony dostęp roczny, czy dostęp płatny od pobrania plików z poszczególnymi rozdziałami określonej książki. Przy czym ceny dla nowych klientów są raczej na poziomie wykupienia dostępu przez lokalną bibliotekę. Koszty dostępu do pojedynczego tytułu są zbliżone do zakupu książki drukowanej (zazwyczaj kilkadziesiąt dolarów). Jeśli chcemy wykupić dostęp do całej serii czasopism lub książek to koszty dostępu rocznego mogą przekroczyć 50 tysięcy dolarów.

Inne portale i katalogi?

Jeśli znasz jeszcze jakieś miejsca, gdzie można dostać bezpłatne książki czy czasopisma, śmiało zostaw komentarz pod artykułem. Są to cenne informacje, które niejeden czytelnik z chęcią wykorzysta przy tworzeniu własnych prac naukowych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięćdziesiąt siedem − pięćdziesiąt sześć =