Darmowe książki i publikacje naukowe po polsku

Studiowanie nieuchronnie wiąże się z przygotowaniem różnego rodzaju prac i tekstów naukowych, czy to w formie artykułów, prezentacji czy zwieńczenia procesu nauczania w postaci pracy dyplomowej. Każdy ze wspomnianych przeze mnie rodzajów tekstów ma w sobie ukryty jeden pierwiastek. Godziny spędzone w bibliotekach na wertowaniu wcześniejszych publikacji. Ale czy dzisiejszy student musi spędzać aż tak wiele czasu w bibliotece? Dzisiaj mamy praktycznie nieograniczony dostęp do wielu bibliotecznych katalogów w wersji online, to niewątpliwie przyspiesza pracę. Przynajmniej można sprawdzić, czy istnieją publikacje na interesujący nas temat. W Internecie możemy napotkać także na coraz większą liczbę wartościowych publikacji dostępnych w formie e-booków całkowicie za darmo.

Przygotowałem listę katalogów bibliotecznych oraz elektronicznych bibliotek lub portali bibliotecznych, w których można bezpłatnie pobrać fragmenty (streszczenia) lub całe publikacje naukowe. Ze względu na ilość i podział tychże portali, cały artykuł został podzielony na dwie zasadnicze części. W pierwszej zajmę się najważniejszymi dla nas miejscami, czyli portalami w języku polskim. W drugiej części opublikuję listę miejsc, gdzie publikacje dostępne są w wielu językach. Najczęściej jest to wszelkiego rodzaju kombinacja angielskiego i niemieckiego, ale zdarzają się także inne języki. Z kolei w artykule trzecim, który opublikuję kilka dni po drugim tekście, będzie lista miejsc z publikacjami w języku angielskim.

Katalogi biblioteczne

Biblioteka Politechniki Lubelskiej w swojej e-czytelni publikuje bardzo obszerny zbiór katalogów wielojęzycznych publikacji. Większość miejsc dotyczy tematyki związanej z techniką, mechaniką i innymi tematami poruszanymi na uczelni, jest jednak także część zbiorów dotycząca nauk humanistycznych. Poza zbiorem katalogów jest dostępna także baza tekstów i publikacji własnych Politechniki.

Portal Uwolnij Naukę prowadzony przez Koalicję Otwartej Edukacji, jest częścią międzynarodowej sieci Open Access, dzięki której mamy coraz większy dostęp do całkowicie bezpłatnych tekstów źródłowych w wielu językach. Portal ten jest między innymi gigantycznym spisem wszelkich otwartych katalogów i bibliotek na terenie naszego kraju i nie tylko. Dodatkowo zawiera szereg informacji na tematy związane z uwalnianiem wiedzy, tak by każdy miał bezpłatny dostęp do publikacji. Na portalu można na przykład przeczytać jak pomóc przystosować bibliotekę własnej placówki do udostępniania zasobów, czy jak zapewnić własnej publikacji drugie życie w bezpłatnych zasobach Internetu.

Teksty po polsku

E-Publikacje Nauki Polskiej. Polski portal naukowy, w którym znajdziemy namiary na publikacje naukowe w różnych bibliotekach, ceny i adresy księgarni, w których możemy nabyć daną publikację, ale znajdziemy także szereg dostępnych całkowicie za darmo publikacji w formie e-booków. Katalogi obejmują szerokie spektrum nauki: ekonomiczne, społeczne, humanistyczna, matematyczno-przyrodnicze, prawne, medycynę, teologię i rolnictwo.

Platforma IBUK Libra to zbiór wydawnictw naukowych i literatury popularnej dostępny dla instytucji i firm. Zakres tematyki jest znacznie większy niż w przypadku EPNP, ale dostęp jest ograniczony do funkcjonalności katalogu bibliotecznego z opcją sklepu. Więcej można uzyskać łącząc portal biblioteczny swojej uczelni z profilem IBUK, ale zakres dostępnych tekstów jest zależny od biblioteki.

Prawdopodobnie największy zakres tekstów dostępnych bezpłatnie znajdziemy przy pomocy wyszukiwarki Google Scholar. Wyszukiwarka ułatwia cały proces cytowania dzięki wbudowanemu skryptowi, który wyświetla notki bibliograficzne w kilku formatach. Wystarczy skopiować i wkleić w naszej publikacji. Dużą zaletą tej wyszukiwarki jest wysoka korelacja wyników wyszukiwania z praktycznie nieograniczonymi zasobami informacji o Internecie zebranymi przez firmę Alphabet (właściciela Google). Teksty dostępne są we wszystkich językach, o ile dany tekst został w danym języku opublikowany.

W następnej części…

W drugiej części artykułu zaprezentuję listę katalogów i międzynarodowych portali bibliotecznych, w których znajdują się teksty naukowe opublikowane w wielu językach. W portalach tych jednak nie będzie w ogóle lub będą reprezentowane jedynie symbolicznie publikacje w języku polskim. Dla publikacji w języku angielskim pozostawiam trzecią część artykułu.

Jeśli znasz jakieś ciekawe miejsca w sieci, gdzie można zdobyć legalnie bezpłatne e-booki z tekstami naukowymi w różnych językach, zostaw komentarz, jeśli uzbiera się odpowiednio dużo treści, to napiszę czwarty artykuł wyłącznie z propozycjami od Was.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięćdziesiąt pięć − = czterdzieści dziewięć