Mapa rekonstrukcji historycznych

Interaktywna mapa rekonstrukcji historycznej

Kilka tygodni temu na jednej z grup na Facebooku pojawiło się pytanie, czy ktoś przypadkiem nie posiada jakiejś mapy albo listy obiektów związanych z rekonstrukcją historyczną. Pytanie nie określało jasno o jaki okres czy typ rekonstrukcji chodziło. Czy bliżej obiektu muzealnego, czy może raczej miejsca odtwarzania żywej historii. Niemniej postanowiłem z Waszą pomocą stworzyć taką małą, interaktywną mapę obiektów o charakterze historycznym, pseudo-historycznym w kontekście rekonstrukcji i odtwórstwa historycznego z okresu sprzed X w. z terenów dzisiejszej Polski.

Poniżej znajduje się interaktywny plugin Google Maps z zaznaczonymi takimi obiektami. Na pewno nie są to wszystkie lokacje, nie wszystkie są dostępne jako punkty na mapie, część wymaga ręcznego naniesienia i opisania. Tam gdzie się dało korzystałem jednak z już zaznaczonych na mapie punktów, w miarę możliwości z dostępnymi adresami www do stron poświęconych danym obiektom.

Na mapie odszukać możemy obiekty zarówno typowo historyczne jak choćby częściowo odbudowany Gród Biskupiński, jak i całkiem fantastyczne nawiązujące luźno do konwencji grodu starodawnego tak jak robi to Wioska Fantasy. Są to głównie miejsca, w których zostały zbudowane chaty, warownie lub całe wioski zgodnie ze sztuką rzemiosła średniowiecznego lub wcześniejszego. Z całą pewnością nie są to wszystkie punkty, ale mapa będzie aktualizowana w miarę zdobywania wiadomości o nowych miejscach.

 1. *Centrum Szkolenia Rycerstwa (Brzózka ko. Byczyny)
 2. Grodzisko Owidz (Starogard Gdański)
 3. Grodzisko w Żmijowiskach
 4. *Gród Brzeźnik
 5. *Gród Foluszek (Brodnica)
 6. Gród Gotów (Węsiory)
 7. *Gród Książąt Mazowieckich w Ostrowii Mazowiecka
 8. Gród Piastowski w Gieczu
 9. *Gród Pobiedziska
 10. Gród w Grzybowie
 11. Jomsborg Viking Hird (Warszawa)
 12. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
 13. Osada Gotów (Piaszno)
 14. Osada Sławutowo
 15. Osada Słowiańska (Stobierna ko. Dębicy)
 16. Park archeologiczny “Osada VI Oraczy” (Bochnia)
 17. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja (Trzcinica)
 18. Skansen Słowian i Wikingów (Wolin)
 19. Sławogród (Czaplinek)
 20. *Wioska Fantasy (Kuńkowice ko. Przemyśla)
 21. Wioska Gotów w Masłomęczu
 22. Zagroda Gocka w Kotorowie

Gwiazdką oznaczono lokalizacje niehistoryczne, fantastyczne, stylizowane na historyczne itp.

Jeśli spotkacie na swojej drodze nowe osady, chaty, skanseny czy inne punkty, w których można spotkać na co dzień żywą historię – zapraszam do komentowania podstrony z mapami. W przyszłości będę chciał także opisać tak wiele z tych punktów, jak tylko będzie to możliwe, w formie osobnych artykułów – po jednym na każde miejsce. A kto wie, może nawet więcej?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = dwa