Internetowe Inspiracje

Internetowe inspiracje, 10 tydzień 2020

Każdego tygodnia przeglądam nowe treści w prawie 600 blogach, podkastach, kanałach na YouTube. Starannie notuję ciekawsze treści i dzielę się z Wami. Lista jest podzielona na część Polską i zagraniczną, propozycje ułożone są alfabetycznie według tytułu. Artykuły powinny otwierać się w nowym oknie, a treści wskazywane odnośnikami nie są starsze niż tydzień (zazwyczaj, bowiem mogą zdarzyć się wyjątki).

Przegląd Polskiego Internetu

 1. 10 powodów, dlaczego przestałem uczyć w szkole
  • https://wnauce.pl
  • Nauczyciel opowiada o 10 powodach, które stoją za jego decyzją o odejściu ze szkoły, choć nadal naucza innych.
 2. Bezpieczne funkcjonowanie w mediach społecznościowych ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia sieciowymi grami komputerowymi
  • https://www.ore.edu.pl
  • Bezpłatna książka do pobrania w formie e-booka o zagrożeniach wynikających m.in. z sieciowych gier komputerowych.
   Autorzy skupiają się na problemach bezpiecznego korzystania z Internetu. Tym razem jednak szczególny nacisk zostaje położony na kwestie związane z obecnością nas i naszych pociech w mediach społecznościowych oraz kwestie bezpiecznego korzystania z różnego rodzaju gier wieloosobowych. A nie chodzi tylko o tematy typu udostępnienie danych osobowych czy teleadresowych, ale także o kwestie finansowe, gdyż w grach bardzo często występują ukryte płatności, z których dziecko może nie zdawać sobie sprawy – ale to my później za to wszystko płacimy, pieniędzmi, wizerunkiem i czasem.
 3. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci a zjawisko cyberuzależnienia wśród adolescentów, edycja II
  • https://www.ore.edu.pl
  • Zaproszenie na szkolenie w Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku, w dniach: 31-03-2020 do 01-04-2020.
 4. Blogowe przygody szkolne, czyli jak wykorzystać bloga w edukacji?
 5. Czy Instagram może być platformą do nauki? Tak
  • https://dailyweb.pl
  • Nadchodzi nowy trend. Instagram może stać się platformą edukacyjną, jeśli przygotujemy odpowiednio treści. Są już pierwsi instagramerzy a kolejni idą w ich ślady.
 6. Ćwiczenia z butelkami – ruch sprzyja rozwojowi czynności intelektualnych i nie tylko
 7. Dzieci epoki cyfrowej – wyzwanie dla rodziców i nauczycieli
  • https://www.edunews.pl
  • Kolejne “nowe” pokolenia zostają przez socjologów nazywane kolejnymi dziwnymi nazwami lub literkami. Mieliśmy pokolenie Y, mamy pokolenie millenialsów, a zaczyna wyłaniać się nowe “pokolenie”. Socjologowie zaczynają nazywać nasze dzieci pokoleniem iGeneration.
   Ten artykuł ma nam przybliżyć problematykę związaną z tym właśnie pokoleniem dzieci, które niejednokrotnie są lub będą znacznie sprawniej poruszać się zarówno w nowoczesnych technologiach jak i w Internecie i świecie informacji. Stwarza to szereg problemów, przed którymi zostaniemy postawieni jako pokolenie “dinozaurów”. Kiedy przestaniemy nadążać, będziemy musieli jakoś się dostosować, chociażby po to, by nasze dzieci nadal mogły być przez nas nauczane w ciekawy sposób, który nie będzie dla nich nudny. Daje nam to także możliwość wykorzystania wiedzy i umiejętności dzieci w ramach tworzenia tzw. odwróconej klasy, w której uczniowie zaczynają pełnić rolę nauczyciela, co całkowicie zmienia układ sił w przestrzeni edukacyjnej szkoły. W takim podejściu nauczyciel przestaje być bezwzględnym instruktorem, a staje się aktywnym uczestnikiem procesu kształcenia, będąc na równych prawach ze swoimi podopiecznymi.
 8. Dzieci spędzają mniej czasu na zewnątrz niż więźniowie
  • https://moznainaczej.edu.pl
  • Nic dodać nic ująć, jak w temacie – nasze dzieci spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu niż więźniowie w zakładach karnych.
 9. Dzień Nowych Technologii w Edukacji
  • https://www.gov.pl/web/edukacja/
  • 20 marca odbywa się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Do udziału w programie zapraszane są placówki edukacyjne z całej polski.
 10. Instrukcja do “Gry w zmianę”- Pozarządownik szkolny
 1. Jak sprawić, żeby uczenie się było efektywne?
 2. Jak wspierać dzieci w odkrywaniu i rozwijaniu ich talentów?
  • https://www.juniorowo.pl
  • Artykuł ten przyda się głównie nauczycielom, którzy na jego podstawie mogę przygotować zajęcia kierunkowe, wspomagające rozwój konkretnych zdolności i umiejętności uczniów. Przyda się także rodzicom, z bardzo podobnych powodów. Artykuł zawiera informacje na temat obszarów zainteresowań naszych dzieci, na których można się skupić w czasie przygotowywania domowych zadań, gier i zabaw. Pozwoli usystematyzować pracę nad rozwojem umiejętności w sposób planowy jak i uświadomić sobie wpływ codziennych obowiązków na ukryty rozwój umiejętności (nie bezpośredni).
 3. Jak wygląda praca w żłobku?
 4. Jak zostać złym mentorem – Wygrać z HIV – Potężny żółw
 5. Jakich nauczycieli szanują uczniowie?
 6. Kilka słów o storytellingu
 7. Kompetencje przyszłości – jaki jest mój talent?
 8. Konflikt w klasie. Jak towarzyszyć uczniom poprzez mini-mediacje.
 9. Kreatywne pomoce dydaktyczne-baza pomysłów
 10. Laureaci konkursu Nasz Projekt eTwinning 2020
 1. Ludzie – edukacyjny skarb
  • https://moznainaczej.edu.pl
  • Podkast, w którym przedstawiona jest ukryta wartość ludzi, którzy nas otaczają. Zarówno jako osoby posiadające jakieś ukryte lub jawne, ale potrzebne nam umiejętności, ale także i przede wszystkim jako źródło wiedzy i historii. Któż jak nie otaczający nas starsi ludzie nie potrafi nam wypełnić długich wieczorów opowieściami o dawnych, czasem lepszych, czasem gorszych czasach. Z całą pewnością są to opowieści ciekawe.
 2. Myśl poza pudełkiem – albo i nie.
 3. Nauczyciel płaci dwa razy więcej niż menadżer na samozatrudnieniu z dochodami 20 tys. zł
  • https://glos.pl
  • O tym jak bardzo sprawiedliwie działa system podatkowy w naszym kraju. I dlaczego nauczyciel płaci 2x większe podatki od przedsiębiorców.
 4. Nauczyciel stworzył metodę, która dowodzi, że zły uczeń z matematyki nie istnieje
  • https://www.focus.pl
  • Przełomowa metoda nauczania matematyki – twórca twierdzi, że każdego nie ma ludzi nieuzdolnionych matematycznie.
 5. Ośmiolatki w social mediach
  • http://madrzy-rodzice.pl
  • Co robią dzieci w social mediach w czasie gdy musisz mieć skończone 13 lat aby założyć konto?
 6. Profesorowie pedagogiki awansowani w kraju i poza granicami
 7. Scottie Go! Dojo
  • https://tikowybelfer.blogspot.com
  • Czy da się nauczyć dziecko programowania używając gry planszowej (i tabletu)? Jeśli masz odpowiednie narzędzia – to nie stanowi to wielkiego problemu.
 8. Służby specjalne w edukacji – rozmowa z Jolantą Majkowską i Zytą Czechowską
 9. Sposoby na nudę, czyli co robić, gdy słyszysz: NUDZI MI SIĘ!
  • https://moi-mili.pl
  • Dla rodziców, którzy zaczynają mieć problemy z wymyślaniem nowych zabaw dla swoich pociech istnieją dwie możliwości. Pierwsza z nich jest bardzo zła – jest to oddanie dzieciom w nieograniczony użytek jakiejś formy elektroniki, czy to komputera czy telefonu lub telewizora. Tak aby dziecko przestało jęczeć i zajęło się czymś innym. Dzięki takiemu podejściu dziecko spędzi cały dzień przed ekranem, ale rodzic będzie miał chwile spokoju “dla siebie”. Podejście bardzo złe, zwłaszcza dla młodszych dzieci, które szybko uzależniają się od takiej formy zajmowania wolnego czasu.
   Alternatywą jest znalezienie nowych pomysłów na różne zabawy i aktywności dla dzieci. Internet pełen jest ciekawych miejsc i pomysłów gotowych do wykorzystania. Wśród nich znajdują się także takie, które nie wymagają zaangażowania lub udziału rodzica. Jeśli tylko opiekun odpowiednio pokieruje zabawą czy aktywnością na początku, to w łatwy sposób dziecko zajmie się rozwijaniem kreatywności czy innych swoich umiejętności, a rodzic będzie miał chwilę dla siebie.
   A polecanym artykule znajduje się zestaw pomysłów na aktywności dziecięce, do wykonania których nie potrzebujemy komputera lub elektroniki. Zabawy, które angażują wyobraźnię i zapewniają odpowiednią dawkę pozytywnej energii. Część z nich działa jednak na zasadzie “dziecko jest albo czyste albo szczęśliwe”…
 10. System nie docenia wiedzy nauczycieli. Za takie pieniądze można pracować wyłącznie dla idei [WYWIAD]
 1. Szkoły zabezpieczają się przed roszczeniami rodziców
  • https://chetkowski.blog.polityka.pl
  • Co może zrobić szkoła aby “zabezpieczyć się” przed roszczeniami rodziców w obliczu szeregu zagrożeń wywołanych koronawirusem. A także czym grozi tego typu podejście szkół do rodziców.
 2. Tool Fair Poland 2 – targi narzędzi edukacyjnych, Warszawa 21-22 maja 2020
  • https://www.frse.org.pl
  • 21 i 22 maja odbędzie się w Warszawie zamknięta konferencja dotycząca narzędzi edukacyjnych TIK. Zarezerwowana dla nauczycieli pracujących w programie erasmus+, będzie jednocześnie przygotowaniem do udziału w podobnym wydarzeniu o skali międzynarodowej, gdzie wybrane osoby wyjadą reprezentować Polskę.
 3. Turlany opis krajobrazu
 4. Tutorial – jak realizować projekty eTwinning
 5. UNESCO: 300 milionów uczniów nie pójdzie do szkół w związku z koronawirusem; edukacja przenosi się do Internetu
  • https://glos.pl
  • W momencie rozprzestrzeniania się koronawirusa i zamykania szkół nauczyciel staje przed problemem przekazania swojej wiedzy i realizacji podstawy programowej. Wielu z nich decyduje się na prowadzenie zajęć z uczniami w formie konferencji czy webinarów w Internecie.
 6. W Polsce powstają szkoły inspirowane fińskim modelem edukacyjnym
  • https://www.juniorowo.pl
  • Czy fiński model edukacji uda się wprowadzić w naszych szkołach? Powstają pierwsze miejsca, gdzie próbuje się tego dokonać.
 7. W Reykjaviku powstanie polska szkoła.
  • https://glos.pl
  • Na Islandii powstanie polska szkoła dla dzieci emigrantów.
 8. W szkołach brakuje mydła i ręczników. Czy to jest powód do zawieszania zajęć?
  • https://edukacja.dziennik.pl
  • Walka z koronawirusem trwa, niestety często finansowana ze środków prywatnych rodziców, gdyż w szkołach fundusze na środki czystości właśnie się skończyły.
 9. Wakelet – alternatywa dla Padleta
 10. WARS i SAWA grają w szachy
 1. Wielozmysłowe święta wielkanocne – innowacja pedagogiczna
 2. Wszędzie gigantyczne wirusy – Fale galaktyczne – Bystre trzmiele
 3. Zmiany w kształceniu zawodowym

Przegląd zagranicznego Internetu

 1. 20 Examples Of Project-Based Learning
 2. 60-Second Strategy: Community Circles
 3. Algorithm Coding Game and Computer Coding for Kids
 4. An Easy Way to Create Your Own Online Jigsaw Puzzles
 5. Classroom Podcasting 101 (25$)
  • https://www.freetech4teachers.com
  • 11 marca odbędzie się webinar o tworzeniu podkastów w klasie. Będzie zawierał wszystkie potrzebne informacje, będzie dostępne nagranie, ale udział jest płatny – 25$.
 6. Fun Science Experiments For Kids
 7. How Autofocus Works
 8. How Important Is Smell When It Comes To Tasting Food?
 9. LEGO Coding Activities For Kids
 10. New Studies Link the Arts to Crucial Cognitive Skills
  • https://www.youtube.com/watch?v=1D69mKyndEY
  • Krótkie wideo przedstawia najważniejsze cechy dotyczące sztuki w naszym życiu, przede wszystkim w jaki sposób obecność sztuki w naszym otoczeniu wpływa na nasz mózg i zdolności poznawcze. Jak ważne jest nie tylko to, aby otaczać się sztuką w różnych formach, ale i aktywnie uczestniczyć w jej tworzeniu. Przypomina także, że sztuka w życiu człowieka jest obecna praktycznie od zawsze i już w początkach ludzkości tworzyliśmy bardziej lub mniej udane dzieła.
 1. Pirate Galleon | Full Interior
  • https://minecraftbuildinginc.com
  • Artykuł z galerią zdjęć galeonu wykonanego w grze MineCraft. W artykule poza dokładnym opisem poszczególnych elementów modelu znajdują się także plany do pobrania, dzięki którym każdy może zbudować własny okręt.
 2. STEAM in the Music Room: Makey Makey
 3. The Best Kids LEGO Activities
 4. The Newest Invention to Teach Kids About Germs
 5. Tips and Tools for Teaching Remotely
 6. What Can We Learn From Bees?

Podsumowanie

Dajcie znać w komentarzach czy podobają Wam się proponowane przeze mnie ciekawe artykuły, oraz czy tygodniowe podsumowanie jest przydatne. Zapraszam także do dzielenia się tym wpisem, może ktoś z Waszych znajomych wykorzysta źródła opisane w tym miejscu. A jeśli nie chcecie przegapić następnych wpisów – w menu po prawej (albo na dole) znajdziecie formularz zapisu na newsletter, w którym dostaniecie w każdy poniedziałek informacje o nowych wpisach na blogu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

szesnaście − = dziesięć