Internetowe Inspiracje

Internetowe inspiracje, 17 tydzień 2020

Każdego tygodnia przeglądam nowe treści w 590 blogach, podkastach, kanałach na YouTube. Starannie notuję ciekawsze treści i dzielę się z Wami. Lista jest podzielona na część Polską i zagraniczną, propozycje ułożone są alfabetycznie według tytułu. Artykuły powinny otwierać się w nowym oknie, a treści wskazywane odnośnikami nie są starsze niż tydzień (zazwyczaj, bowiem mogą zdarzyć się wyjątki).

Przegląd Polskiego Internetu

 1. A nie mówiliśmy?
  • https://www.edunews.pl
  • Wraz z pandemią i niekontrolowanym rozwojem koronawirusa, tuż po zamknięciu szkół i radosnym turbo-przejściu MEN na nauczanie zdalne (bo nauczyciele raczej ani radośnie, ani turbo na nauczanie zdalne nie przeszli) w Polskiej edukacji nastąpiła erupcja przyczajonych dotąd edukatorów on-line i „fahofcóf” od zdalnego nauczania. Słowem roku szkolnego 2019/2020 zostanie zapewne „webinar” – kto żyw rzucił się do nagrywania i publikacji webinarów. Co ciekawe, jak zwykle w naszej pogmatwanej rzeczywistości, największymi specami od nauczania z wykorzystaniem mediów stali się ci, którzy z nauczaniem mają niewiele wspólnego…
 2. (Białe) Tablice do pracy on-line
 3. Centrum Nauczania Domowego – wsparcie edukacji w domu od A do Z
  • https://www.juniorowo.pl
  • Autorzy serwisu Juniorowo.pl znaleźli w przepastnych zasobach Internetu dość nowy portal edukacyjny skierowany głównie do rodziców prowadzących tzw. edukację domową. Jest to centrum wiedzy i miejsce do wymiany doświadczeń związanych właśnie z taką formą edukacji.
   Edukacja domowa to forma nauczania troszeczkę przypominająca aktualnie obecne w naszym życiu edukowanie zdalne lub edukowanie online. Z tą jednak różnicą, że na dziecko nie są nałożone praktycznie żadne ograniczenia związane ze zwyczajnym trybem edukacji. W przypadku edukacji domowej dziecko w swoim tempie i swoimi sposobami powinno nauczyć się materiału przewidzianego w podstawie programowej dla danego etapu edukacyjnego. Jest to jednocześnie znacznie mniejsza ilość materiału, niż ta, którą znajdziemy w każdym podręczniku. Autorzy podręczników tworzą swoje autorskie (lub nie do końca) programy nauczania, w których zwykle jest znacznie więcej treści niż w podstawie programowej wymaganej do zaliczenia danej klasy. Praktycznie jedynym kontaktem ucznia z tradycyjną szkołą są egzaminy klasyfikacyjne z każdego przedmiotu, w których uczeń wykazuje się zdobytą wiedzą, a same egzaminy są tworzone na podstawie nie programu nauczania (z podręcznika określonego wydawnictwa), ale właśnie na podstawie podstawy programowej.
   Edukacja domowa może być ciekawą alternatywą dla uczniów starszych klas, albo dzieci rodziców, którzy mogą pracować z domu nie tylko w warunkach kwarantanny COVID-19.
 4. Czarnobyl – czy coś nam grozi?
  • https://www.youtube.com/watch?v=L5gqMzPVElA
  • W kontekście ostatnich informacji na temat pożaru lasu w Zonie, blisko elektrowni atomowej w Czarnobylu pojawiło się w Internecie dość sporo informacji wprowadzających ludzi w błąd. Tu możemy zobaczyć nie tylko które fragmenty poszczególnych wiadomości są błędne,ale także dlaczego.
 5. Do rany przyłóż. Opatrunek, którego nie trzeba zdejmować
  • https://edukacja.dziennik.pl
  • Opatrunek, którego nie trzeba zdejmować, bo się rozpuszcza, a przy okazji uwalnia leki do rany. Fantastyka? Skądże.
 6. Dziecko ze SPE
  • https://kreatywnaakademia.pl
  • Jednym z wyzwań, przed którymi stoi zdalna edukacja, jest wparcie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Specjalne potrzeby edukacyjne to z jednej strony rozwój zainteresowań oraz talentów uczniowskich, z drugiej strony specyficzne trudności w uczeniu się dziecka ze względu na jego rozwojowe ograniczenia. Wsparcie jest podstawą zdalnej edukacji uczniów ze SPE.
 7. E-samorząd uczniowski w czasie pandemii. Jakie działania może podjąć?
  • https://www.youtube.com/watch?v=D2DKFIw7gWs
  • Webinarium “E-samorząd uczniowski w czasie pandemii. Jakie działania może podjąć?” prowadzonego przez Michała Tragarza i Urszulę Borkowską. Całość odbyła się 16 kwietnia 2020 r. i była skierowana zarówno do nauczycieli, jak i uczniów. Spotkanie dotyczyło roli SU w edukacji zdalnej oraz możliwych obszarów aktywności i konkretnych propozycji na działania samorządu uczniowskiego w czasie izolacji.
 8. Edukacja zdalna – lekcja empatii
  • https://www.edunews.pl
  • Dwojąc się i trojąc w poszukiwaniu źródeł inspiracji, walcząc z nowymi aplikacjami, które nie dla wszystkich są intuicyjne, i starając się zaaranżować tło, w które podczas telelekcji nagle nie wskoczy dziecko lub pies (mistrzowie drugiego planu!), wielu z nas zapomina o tym, co w tym czasie najważniejsze. Dziś powinniśmy słuchać nie tylko ekspertów od technologii, którzy polecają nowe narzędzia, oraz dydaktyków znających innowacyjne metody nauki zdalnej, ale przede wszystkim siebie i swoich uczniów.
 9. edX – studiuj online
  • https://moznainaczej.edu.pl
  • Zaproszenie do skorzystania z zasobów edX. Są to specjalistyczne kursy kończące się uzyskaniem po egzaminie certyfikatów od Boston University, Harvard University czy Massachusetts Institute of Technology.
 10. Fakty i emocje – czego możemy się nauczyć z obrad Okrągłego Stołu.
  • https://www.youtube.com/watch?v=h4Hfz0MS0Lk
  • Webinarium programu Solidarna Szkoła. Główne tematy to psychologia podejmowania decyzji w sytuacjach konfliktowych, znalezienie odpowiedzi na współczesne pytania poprzez analizę doświadczeń historycznych oraz poszukiwanie postaw godnych naśladowania i wartości, do których warto odwoływać się radząc sobie ze współczesnymi problemami.
 1. Gdzie miał miejsce Wielki Wybuch?
  • https://www.youtube.com/watch?v=SXLy_UJuWYw
  • Gdzie miał miejsce Wielki Wybuch? Czy w ogóle można mówić o czymś takim jak środek wszechświata i konkretne miejsce gdzie nastąpił Wielki Wybuch? Oprócz tego stałe punkty programu takie jak: Kącik heretyka i Astrosuchar. Wszyscy na pokład!
 2. Global Minecraft Education Challenge 2020 – ogłoś w swojej szkole
  • https://mbuszmanmajsterkowoedukacyjne.home.blog
  • Do końca czerwca nauczyciele i uczniowie ze szkolnym kontem Office 365 mają bezpłatny dostęp do MInecraft:Education Edition. Mogą dołączyć do Global Minecraft Education Challenge oraz do „Budowania lepszego świata” z Minecraftem. Kreatywne projekty tworzone w domu indywidualnie lub w grupach trwają do końca czerwca.
 3. Influencerzy w czasie pandemii
  • https://dailyweb.pl
  • W jaki sposób zatrzymanie gospodarki dotyka influencerów? Dość znacznie. Dziś porozmawiamy na temat problemów branży influencer marketingu.
 4. Jak napisać kulturalnego e-maila?
  • https://jutropolski.wordpress.com
  • Prezentacja zawiera informacje na temat pisania e-maila oraz wskazówki dotyczące kulturalnego ich redagowania. Wysyłanie kulturalnych e-maili to trudna sztuka, warto uczyć naszych uczniów netykiety.
 5. Jak pandemia wywróciła do góry nogami badania społeczne
  • https://sliwerski-pedagog.blogspot.com
  • “Dla mnie, po studiach literatury i doświadczeniu trwającej wciąż pandemii jedno nie ulega wątpliwości, a mianowicie to, że z nauk społecznych obronną ręką wyjdą tylko badania historyczne, badania myśli nauk społecznych i niektóre z ich teorii, natomiast wszystkie dotychczasowe badania empiryczne, diagnostyczne (tak w paradygmacie ilościowym, jak i jakościowym), które były prowadzone do okresu wybuchu pandemii i zaistniałej powszechnie kwarantanny w kraju (także poza granicami), straciły swoją wartość i ważność jako aktualnie znaczące.” B. Śliwerski
 6. Jak zwiększyć zaangażowanie uczniów w zdalne uczenie się?
  • https://www.edunews.pl
  • W jaki sposób możemy w zdalnym nauczaniu zmotywować uczniów do uczenia się i wykonywania zadań, które polecamy im samodzielnie wykonać? Nauczanie zdalne jest nowe zarówno dla nauczyciela, jak i dla uczniów. Nie obowiązują stare zasady, często się nie sprawdzają. Podam sześć prostych wskazówek dla nauczycieli, które mogą się przydać w budowaniu motywacji uczniów do zdalnej nauki.
 7. Jesteśmy jak jeżozwierze, czyli o odczuwaniu kilku emocji na raz.
 8. Korki.tv pomogą maturzystom w nauce. Jak wypadła konkurencja Szkoły z TVP?
  • https://mamadu.pl
  • Korki.tv to program przygotowujący uczniów szkół średnich do matur. Odkąd zwieszono zajęcia w szkołach na rzecz lekcji zdalnych, w sieci i telewizji pojawiło się wiele inicjatyw, które miały pomóc dzieciom i – jak wiadomo – nie wszystkie się sprawdziły. Okazuje się jednak, że inicjatywa telewizji Metro (Grupa Discovery TVN) wnosi do nauczania zdalnego przyzwoitą jakość, a całość już w pierwszych odcinkach wypada całkiem nieźle.
 9. Kształtowanie uczuć patriotycznych wśród uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
  • https://pedagogika-specjalna.edu.pl
  • Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną mają trudności edukacyjne związane z przyswajaniem treści nauczania z wielu przedmiotów. Niejednokrotnie mają oni trudności w czytaniu i rozumieniu treści czytanego utworu. Trudności te często zniechęcają uczniów, zmniejszają motywację do nauki i niejednokrotnie pogłębiają istniejące utrudnienia.
 10. Masy plastyczne, które zrobisz w domu
  • http://www.mamocorobimy.pl
  • Dziś pokażemy Wam masy plastyczne, które zrobicie w kilka minut w swoim domu. Co więcej większość potrzebnych składników macie w kuchennej szafce lub znajdziecie je w pobliskim sklepie spożywczym.
 1. Miesiąc zdalnej nauki. Jak wyglądał i kiedy uczniowie wrócą do szkół?
  • https://kobieta.onet.pl
  • W związku z epidemią koronawirusa 16 marca zostały zamknięte szkoły, a dziewięć dni później wprowadzono obowiązkowo nauczanie zdalne. Przyszedł czas na podsumowanie plusów i minusów takiego rozwiązania w Polsce. Tym bardziej, że nie zapowiada się na to, by dzieci miały wrócić do szkół w najbliższym czasie.
 2. Mistrzowie Internetu
  • https://www.edunews.pl
  • #SuperKoderzy to grantowy program Fundacji Orange, polegający na prowadzeniu zajęć (dodatkowych lub zwykłych lekcyjnych) z podstaw programowania, według wybranej ścieżki. Kilkanaście ciekawych tematów z idealnie dopasowaną podstawą programową pozwoli na wprowadzenie myślenia komputacyjnego nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach języka polskiego, historii czy geografii. Każda ścieżka zaplanowana jest tak, aby poruszane zagadnienia stanowiły zarówno realizację treści obowiązkowych, jak i rozwijały pasje uczniów wykraczające poza standardowy poziom nauczania.
 3. Moja psychika sama siebie chroni? Czyli o mechanizmach obronnych.
 4. Montessori Open Space
  • https://moznainaczej.edu.pl
  • Montessori Open Space – projekt dotyczy stworzenia przestrzeni do codziennej nauki przeznaczonej dla licealistów. Ideą jest połączenie wspierającego tutora, inspirującej przestrzeni z usamodzielniającą swobodą działania ucznia.
 5. Musimy zacząć uczyć cyberbezpieczeństwa
  • https://moznainaczej.edu.pl
  • Nikt się nie spodziewał, że prawie cały świat z dnia na dzień przejdzie na edukację zdalną. Ta, choć pełna możliwości, skrywa także sporo zagrożeń, na które wcześniej nauczyciele i uczniowie nie byli wystawieni aż w takim stopniu.
 6. Nowe fakty na temat Oumuamua
  • https://www.youtube.com/watch?v=_kM0PjgBV8k
  • Nowe fakty na temat Oumuamua. Czym jest ten dziwnie brzmiący obiekt? To najprawdopodobniej kometa lub planetoida, a z całą pewnością pochodzenia pozasłonecznego. Przyleciała do nas z innego systemu planetarnego. Do tej pory naukowcy nie wiedzieli w jaki sposób mogła powstać. Pojawiła się jednak koncepcja mechanizmu, który może odpowiadać za powstawanie takich wydłużonych obiektów.
 7. Polska Młodzież Na Tle Europejskiej W Badaniach EU Kids
 8. Produkcje Netflixa do obejrzenia za darmo na YouTube
  • https://dailyweb.pl
  • Na kanale Netflixa na YouTube pojawiło się kilkadziesiąt filmów dokumentalnych do obejrzenia w pełnej wersji za darmo. Do każdej udostępnionej pozycji dołączone są także dodatkowe materiały edukacyjne w języku angielskim.
 9. Projekt edukacyjny zdalnie
  • https://www.szkolazklasa.org.pl
  • W sytuacji zdalnego nauczania realizacja projektu może być utrudniona (czasami wręcz niemożliwa). Z drugiej strony – pojawia się okazja do podjęcia wielu nowych działań albo modyfikacji już przyjętych planów z uwzględnieniem nowych możliwości.
 10. Projekt eTwinning “My Seed Diary”
  • https://dlanauczycieli.blogspot.com
  • Mimo zamknięcia szkół udało nam się skończyć projekt eTwinning, który realizowaliśmy ze szkołą w Hiszpanii. Wykorzystaliśmy różnice klimatyczne między oboma państwami i obserwowaliśmy, jaki wpływa ma klimat na rośliny. Stawialiśmy hipotezy i testowaliśmy je, a na koniec wspólnie stworzyliśmy “Dziennik rośliny”.
 1. Pruska szkoła 5.0
  • https://www.edunews.pl
  • W toczącej się w internecie dyskusji na temat zdalnego nauczania dają się zauważyć oznaki satysfakcji, że polskie szkolnictwo w szybkim stopniu nadrabia braki jeśli chodzi o korzystanie z nowoczesnych technologii. Pod przymusem, ale jednak.
 2. Puchnące farby
  • http://www.mamocorobimy.pl
  • Puchnące farby od pierwszego malowania stały się hitem u nas w domu. Zobaczcie, jak łatwo je przygotować.
 3. Respirator z drukarki 3D
  • https://www.youtube.com/watch?v=NmlmHUH0MZ0
  • O polskim respiratorze wydrukowanym na drukarce 3D słyszeli chyba wszyscy, ale w ostatnich dniach o projekcie zrobiło się ciszej. W tym czasie powstało jednak coś wyjątkowego. Zapraszam na LiveStream Nauka. To Lubię z Szymonem Bacherem, głównym inżynierem grupy, która zaprojektowała i stworzyła VentilAid, respirator wydrukowany na drukarce 3D. To urządzenie, może pomóc w walce z koronawirusem.
 4. RODO w edukacji zdalnej
  • https://kreatywnaakademia.pl
  • W gąszczu wielu aspektów zdalnego nauczania należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z ochroną danych osobowych oraz bezpieczeństwem uczniów i nauczycieli w sieci.
 5. Rodzic W Szkole
 6. Rozszerzenie Chrom na lekcję matematyki nie tylko online
  • http://www.nauczanka.edu.pl
  • Number Pieces to darmowe narzędzie, które znajduje się w rozszerzeniach Chroma. Bardzo przydatne na lekcjach matematyki.
 7. Rozwijanie samodzielności uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
  • https://pedagogika-specjalna.edu.pl
  • Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną oraz ze spektrum autyzmu, mają różnorodne trudności edukacyjne. Obniżona sprawność intelektualna powoduje zaburzenia podstawowych funkcji poznawczych, trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu treści nauczania, a także obniżony poziom myślenia abstrakcyjnego.
 8. Rozwój dziecka poprzez zabawę – propozycja wczesnej strategii zabawy symbolicznej
  • https://pedagogika-specjalna.edu.pl
  • Zabawa w życiu dziecka odgrywa ważną rolę rozwojową. Pozwala ona na zdobywanie wielu doświadczeń, odkrywanie wiedzy o otaczającej rzeczywistości, doskonali umiejętność poznawania przedmiotów i korzystania z nich. Podczas zabawy rozwija się sfera poznawcza dziecka. W obszarze tej sfery kształtują się procesy umysłowe, a w pamięci utrwalają się nabyte doświadczenia.
 9. Spacer Beaty Chomątowskiej “Tu było getto”
  • https://www.youtube.com/watch?v=IZ0au7cdBOg
  • Bez wychodzenia z domu zobaczymy m.in. znaczniki granic getta, dowiemy się czego symbolem jest litera “bet” na pierwszym Pomniku Bohaterów Getta i poznamy niezwykłą historię jednego z owocowych drzew rosnących na warszawskim Muranowie.
 10. Szkoła po epidemii będzie inna
  • https://www.juniorowo.pl
  • Społeczna izolacja, niepokój związany ze zdrowiem, gwałtowna zmiana trybu życia, niepewność ekonomiczna – wszystkie te „skutki uboczne” epidemii koronawirusa odbiją się na naszej psychice. Według specjalistów dzieci i młodzież są jedną z grup najbardziej narażonych na psychologiczne skutki epidemii. Te dzieci – z całą paletą objawów porównywanych przez specjalistów do stresu pourazowego wrócą do szkół. I nie będą funkcjonować tak, jak dawniej.
 1. Szkoła Tolerancji. Webinarium po module „Wspólnota i różnorodność: ważne zagadnienia”
 2. Słowo, ruch i muzyka
  • https://www.edunews.pl
  • Jedną z najtrudniejszych sztuk, jakie człowiek musi opanować, jest mówienie. Zaraz po narodzinach dziecko rozpoczyna trening aparatu mowy, aby w przyszłości móc wypowiedzieć pierwsze słowa i zdania. Mówienie jest czynnością trudną i jest zależne od sprawności wielu elementów pozornie niezwiązanych z wytwarzaniem mowy. Słowo „pozornie” ma tutaj istotne znaczenie. Bagatelizowanie patologii związanych z mobilnością, równowagą, ze wzrokiem czy też słuchem może w przyszłości przynieść wiele szkody. Ważne jest, aby wszelkie dysfunkcje zostały odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i poddane skutecznej terapii.
 3. Uczenie zdalne – 4 błędy, których warto unikać
  • https://nauczona.pl
  • Od kilku tygodni trwa szaleństwo eksperymentowania z uczeniem zdalnym. Dlaczego szaleństwo? Bo można obserwować ogrom aktywności, ale dosyć bezładnej. Niestety tak to jest, gdy zderzy się z jednej strony decydenckie nakazy i nieczytelne komunikaty, z drugiej bezradność i brak przygotowania do podjęcia nowych zadań przez nauczycieli.
 4. Uczymy się wszędzie, czyli także poza murami szkoły
  • https://www.edunews.pl
  • Podstawą edukacji wczesnoszkolnej jest świadomość, że skuteczne uczenie się opiera się na motywacji wewnętrznej, doświadczaniu i zaangażowaniu emocji uczniów.
 5. Uzasadnianie swojego zdania i próby redakcyjne.
 6. W telewizji Metro ruszył program Korki.tv. Jest adresowany do tegorocznych maturzystów
  • https://glos.pl
  • Telewizja Metro (Grupa Discovery TVN) rozpoczęła emisję program “Korki.tv”, czyli cyklu lekcji wspierających uczniów szkół średnich w przygotowaniach do matury. Współorganizatorem jest inicjatywa społeczna W.I.E.M. Od poniedziałku do piątku na antenie telewizji Metro będą emitowane ogólnodostępne dla uczniów szkół średnich lekcje. Wspólnie z programem maturzyści będą mogli przygotowywać się do egzaminu dojrzałości przez kolejne tygodnie.
 7. Warszawa: edukacja online wkrótce na jednej platformie
  • https://www.portalsamorzadowy.pl
  • Władze Warszawy finalizują umowę z Microsoftem mającą na celu objęcie wszystkich szkół prowadzonych przez miasto wspólną cyfrową platformą edukacyjną. Szczegóły kontraktu są jeszcze negocjowane, ale wiadomo, że umożliwi on korzystanie z najnowszych rozwiązań cyfrowego potentata zarówno nauczycielom, jak i uczniom, nie tylko w szkole, ale i w domu. System będzie wdrażany stopniowo przez kolejne miesiące, ale przedstawiciele miasta nie ukrywają, że chcą, by jeszcze w tym roku kalendarzowym działał on we wszystkich szkołach. Niebawem ruszają szkolenia nauczycieli.
 8. Wielka pomyłka z rozszerzaniem się wszechświata?
  • https://www.youtube.com/watch?v=CWlbGKvC7eQ
  • Jeśli obserwacje zespołu naukowców potwierdzą się, może okazać się że wszechświat nie rozszerza się tak jak się nam do tej pory wydawało. Obecna teoria kosmologiczna zakłada, że wszechświat rozszerza się równomiernie w każdym kierunku. Nowe obserwacje sugerują, że w niektórych kierunkach wszechświat rozszerza się szybciej niż w innych.
 9. Wprowadzenie litery w edukacji zdalnej
 10. Wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – rekomendacje MEN
  • https://www.gov.pl
  • W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych zajęcia adresowane do uczniów ze specjalnymi potrzebami, w tym tych objętych kształceniem specjalnym i pomocą psychologiczno-pedagogiczną, organizuje się również za pomocą metod i technik kształcenia na odległość. Przedstawiamy kilka rekomendacji dotyczących pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami, które mogą być przydatne zarówno nauczycielom, jak i rodzicom.
 1. Włączanie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w działania na rzecz szkoły
  • https://pedagogika-specjalna.edu.pl
  • W swojej pracy pedagogicznej podejmuję zadania, które służą poszerzaniu działań szkoły. Włączam się w realizację kiermaszy, imprez i konkursów, których celem jest integracja naszych uczniów. W wykonanie tych zadań włączam uczniów, którzy mają trudności edukacyjne i różnorodne ograniczenia, pragnąc wzmocnić ich aktywność.
 2. Z pudełek po telewizorach Samsunga zrobisz szafkę lub… domek dla kota!
  • https://dailyweb.pl
  • Telewizory z serii Samsung Lifestyle będą mieć od teraz nietypowe, nowoczesne opakowania zaprojektowane w duchu recyklingu. Każdego, kto zdecyduje się na zakup nowego telewizora z serii Samsung Lifestyle czeka już wkrótce bardzo oryginalna niespodzianka. Karton, który zazwyczaj wyrzucamy po zakupie elektroniki bądź przechowujemy w nieskończoność w piwnicy czy garażu, będzie mógł nam teraz posłużyć jako mały, praktyczny mebel.
 3. Zabawy plastyczne dla przedszkolaków – papierowe zoo
 4. “Szkoła z BBC”. Program edukacyjny dla brytyjskich uczniów przygotowuje aż 200 nauczycieli
  • https://glos.pl
  • Brytyjska telewizja publiczna BBC zatrudniła ponad 200 nauczycieli i kilkanaście znanych twarzy do pracy nad serią programów edukacyjnych, które wspomogą zdalne nauczanie w tym kraju w dobie koronawirusa. W nowej wersji programu “Bitesize daily” wiedzę będą przekazywać nie tylko profesjonalni nauczyciele, ale również eksperci w swoich dziedzinach wiedzy. Nauczać będą między innymi biolog sir David Attenborough, piłkarz Sergio Aguero, piosenkarka Mabel i fizyk Brian Cox.

Przegląd zagranicznego Internetu

 1. 6 Super Parent and Teacher Resources to Promote Social Emotional Learning at Home
 2. 10 Awesome Courses To Improve Your Online Classroom
 3. 10 Most Spectacular Hummingbirds in the World
 4. 10 Tips for Supporting Students with Special Needs in #RemoteLearning
  • https://jakemiller.net
  • Poradnik dla nauczycieli prowadzących zajęcia zdalne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
 5. 10 Ways to Make Remote Learning Fun for Students
  • https://jakemiller.net
  • Kilka porad dla nauczyciela, jak stworzyć środowisko nauczania, które pozwoli nie tylko uczyć się, ale także przy tym dobrze bawić.
 6. 15 Costumes That Take Cosplay to the Next Level
 7. 21 Tools I Use to Manage Distance Learning
 8. A Guide for Parents Teaching at Home
 9. Another Good Platform for Remote Teaching
 10. Baby hummingbirds life cycle from start to fledging.
 1. Can Video Games Change the World?
 2. Chernobyl’s New Safe Confinement: The World’s Largest Movable Object
 3. Distance Learning Resources for Teachers, Educators and Parents
 4. Dyson Sphere: The Megaproject that Requires an Entire Solar System…
  • https://www.youtube.com/watch?v=erqXjBFHZE4
  • Ludzie lubią megastruktury. Tu rozważania na temat powstania sfery Dysona, która w dzisiejszych czasach jest jeszcze niemożliwa do zbudowania, ale w dalekiej przyszłości może być alternatywą zarówno do zamieszkania na Ziemi jak i kolonizacji innych planet.
 5. Floating in Space was a Dreamy Experience for this Astronaut
 6. How a Montessori Classroom, Online Learning, and Family Engagement Can Work Together
 7. How to Grow Vegetables from Kitchen Scraps
  • https://www.youtube.com/watch?v=z_6RTILQqsE
  • Na działkę nie pójdziemy, ale warzywa możemy hodować także w doniczkach, tu wideo poradnik o hodowli warzyw rozpoczętej poprzez odpowiednie przygotowanie sadzonek z kuchennych odpadków po gotowaniu.
 8. How to Promote Student Autonomy in Online Discussions
 9. How to Work From Home and Get Things Done!
  • Jak pracować z domu i faktycznie wykonywać zaplanowane zadania.
 10. Hummingbirds Ultra Slow Motion – Amazing Facts
 1. Meet the Strangest Pigs in the World
 2. MicrosoftEDU Webinars with Alice Keeler
  • https://alicekeeler.com
  • Zbiór odnośników do webinarów i szkoleń dotyczących oprogramowania edukacyjnego Microsoft, prowadzone przez Alice Keeler.
 3. People Create Cosplay Costumes To Another Level
 4. The hummingbirds
 5. The Woes of Co-Teaching Email Notifications in Google Classroom
 6. Three Gorges Dam: The Largest Dam in the World
 7. Why Hummingbirds Don’t Like Flying in Rainy Conditions
 8. World Wildlife Fund Livestreams, Apps, and Games for Students
 9. Zoom Audio Tips – For Music Teachers and Fitness Instructors

Podsumowanie

Dajcie znać w komentarzach czy podobają Wam się proponowane przeze mnie ciekawe artykuły, oraz czy tygodniowe podsumowanie jest przydatne. Zapraszam także do dzielenia się tym wpisem, może ktoś z Waszych znajomych wykorzysta źródła opisane w tym miejscu. A jeśli nie chcecie przegapić następnych wpisów – w menu po prawej (albo na dole) znajdziecie formularz zapisu na newsletter, w którym dostaniecie w każdy poniedziałek informacje o nowych wpisach na blogu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemdziesiąt pięć − siedemdziesiąt trzy =