Start

W życiu chodzi o to, aby nie siedzieć w miejscu. Na starcie pomogę Ci zrozumieć strukturę tej strony. Opiszę jej podstawową funkcjonalność oraz co, gdzie można szybko odszukać.

Patrząc w pionie, strona podzielona jest na trzy zasadnicze sekcje, zawierające dalsze, drobne elementy, linki, bannerki, teksty, grafiki, czy co tam jeszcze się znajdzie. Poniżej znajdziesz opis każdego z elementów. Możliwe, że w Twojej przeglądarce strona będzie wyglądać nieco inaczej, niż opisywany tutaj schemat. Ot, choćby w przeglądarkach na urządzeniach mobilnych menu będzie uboższe, a cała strona będzie prezentowana wyłącznie w pionie, bez sekcji z podziału poprzecznego. To co w wersji desktopowej znajduje się po lewej lub parwej stronie, w tej samej sekcji, na mobilkach będzie jedno pod drugim.

 

Sekcja górna: nagłówek i górne menu

Pierwsza sekcja, którą w całości można nazwać nagłówkiem zaczyna się i kończy błękitnymi paskami. Paski te dzielą nagłówek na trzy mniejsze elementy, które pozwalają na wygodne poruszanie się po głównych obszarach strony.
W pierwszej kolejności, na samiutkiej górze znajduje się (po prawej stronie) szereg ikonek, będących odnośnikami do różnych serwisów, w których można mnie odszukać. Są to m.in. Facebook, Google+ czy LinkedIn. Kliknięcie w ikonę przeniesie Cię do odpowiedniego serwisu i mojego profilu lub fanpejdża.
Drugi, najobszerniejszy fragment nagłówka znajduje się na białym tle. Jest to przede wszystkim logo strony, wraz z krótkim, hasłowym jej opisem. Zarówno logo, jak i nazwa strony są odnośnikami do pierwszej strony serwisu, zawierającej wyciąg z najnowszymi wpisami z wszystkich kategorii bloga. Jest to strona startowa, od której zaczyna się przeglądanie tego serwisu. Z prawej strony znajduje się pole wyszukiwania, które działa w obrębie witryny i które powinno pozwolić łatwiej odszukać potrzebne artykuły.
Trzecim i najczęściej używanym elementem nagłówka jest główne menu nawigacyjne. Odnośniki znajdują się standardowo na granatowym tle, ale na pomarańczowo jest podświetlany odnośnik do aktualnie przeglądanego elementu strony. Na przykład w tej chwili masz podświetlony na pomarańczowo odnośnik „Start”. Prawie wszystkie odnośniki w tej sekcji to kategorie bloga, skrajne odnośniki prowadzą jednak do stron opisowych, pozwalających lepiej poznać strukturę strony (start), mnie i moją rodzinę (o nas) czy narzędzia, z których najczęściej korzystam (narzędzia).

 

Sekcja środkowa: treść

W zależności od miejsca, w którym przebywasz w tej części będzie wyświetlony jakiś wpis lub lista wpisów. Czy to artykuł, czy informacja prawna, czy spis artykułów w danej kategorii lub lista tematów na forum(o ile forum w końcu powstanie). Co warto wiedzieć w ramach ciekawostek? Gdzieś z lewej strony powinny fruwać kolejne ikonki serwisów społecznościowych. Podobne ikonki będą zawsze widoczne w dolnej części artykułu czy wpisu, ale jeszcze przed komentarzami. Ikonki te służą do dzielenia się linkiem do aktualnie wyświetlonego artykułu czy podstrony. Kliknięcie w ikonkę określonego serwisu społecznościowego powinno otworzyć mini okienko z proponowaną do wrzucenia do danego serwisu treścią, którą można wyedytować i podzielić się „jednym kilknięciem”. Pod artykułem, zazwyczaj będzie wyświetlony specjalny plugin do komentowania. Być może go już znasz, na pewno ułatwia mi pilnowanie, co to tam ludzie wypisują i czy aby na pewno nie jest to jakaś reklama, czy inny spam.

Z kolei po prawej stronie w wersji desktopowej, a poniżej komentarzy w wersji mobilnej będzie tzw. sidebar. Pasek boczny, na którym podrzucam garść dodatkowych informacji, czasem jakąś reklamę, czy możliwość zalogowania się do serwisu (tak aby móc skorzystać z tego mitycznego forum, co to może kiedyś powstanie). Jeśli będę miał kiedyś jakieś super oferty, z których będzie warto skorzystać – zapewne info wyląduje właśnie gdzieś tam.

 

Sekcja dolna: stopka i dolne menu

Sekcja dolna, podobnie jak środkowa, podzielona jest na kilka mniejszych elementów. Przez całą jej szerokość rozciąga się pomocnicze menu nawigacyjne zawierające szybkie odnośniki do najważniejszych z punktu widzenia prawa części strony. Nieco poniżej znajdują się segmenty zawierające wyciąg z ostatnich komentarzy, wpisów czy chmura tagów, użytych na stronie.

Na samym końcu opisu znajduje się magiczny przycisk powrotu na górę strony, znajdujący się zazwyczaj w prawym, dolnym rogu.