Test Strategii Uczenia Się

Test Strategii Uczenia Się

W 2005 roku ukazał się podręcznik “Psychologiczne i pedagogiczne zastosowanie testu strategii uczenia się” omawiający bardzo dokładnie zagadnienia związane z przeprowadzaniem tytułowego testu. Jest to narzędzie badawcze przeznaczone zarówno dla pedagogów jak i psychologów, którego głównym zadaniem jest rozpoznanie u osoby badanej swoistej strategii czy sposobu w jaki się ona uczy. Ważnym aspektem tego testu jest fakt, iż może być on przeprowadzany przez osoby, które nie są przeszkolonymi psychologiami.

Test składa się z setki pytań dotyczących częstości występowania danego zachowania związanego z uczeniem się u osoby badanej. Żadne z pytań nie ma negatywnych odpowiedzi i w żaden sposób nie może wpływać negatywnie na samoocenę osoby badanej.

Wyniki testu gromadzone są w czternastu kategoriach tematycznych. Każda z nich daje wgląd w inny aspekt procesu uczenia się. Z kolei sama treść pytań bez klucza odpowiedzi może, co najwyżej, sprowokować osobę uczestniczącą w teście do refleksji na temat sposobu w jaki się ona uczy.

Wyniki podane są w kluczu procentowym wraz z opisem wskazującym stopień użycia danego sposobu nauki. Wynik może sugerować deficyty w danym obszarze. Miejsca, nad którymi osoba biorąca udział w teście może pracować, aby uzyskać lepsze wyniki w całym procesie kształcenia. Jednocześnie wyniki “mocne” są wskazówką dla nauczyciela. Na podstawie tych wyników nauczyciel jest w stanie zaplanować proces nauczania dla danego ucznia w taki sposób, aby trafić w upodobania wychowanka. Przygotować zadania ułatwiające proces nauki danego ucznia.

Od kilku tygodni na Platformie jest dostępna elektroniczna wersja testu, przygotowana z myślą o wykorzystaniu na urządzeniach mobilnych, dla ułatwienia wykonania. Wynik jest dostarczany natychmiast, wraz ze wskazówkami dotyczącymi pracy w poszczególnych obszarach. Jednak do pełnego wykorzystania narzędzia polecam zaopatrzyć się w podręcznik i dopiero po jego przestudiowaniu przystopować do testu. Podręcznik można nabyć w sklepie Wydawnictwa Salezjańskiego.

Wszystkie osoby, które chciałyby sprawdzić jaka jest ich strategia uczenia się zapraszam do skorzystania z testu poprzez klikniecie w poniższy odnośnik.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ sześćdziesiąt osiem = 70