Logo EdPuzzle

Youtube + Quiz = EdPuzzle

Aby kogoś nauczyć określonego tematu przy pomocy wideo dorzucisz interaktywny quiz, to efektywność przekazu powinna zauważalnie wzrosnąć. Widz przestanie być biernym odbiorcą treści i zacznie aktywnie brać udział w nauce.

Jednym z prostszych narzędzi dostępnych w Internecie do takiego właśnie sposobu nauczania jest EdPuzzle. Serwis pozwala do wybranego z YouTube wideo dodać quiz, który pomoże widzowi przyswoić i utrwalić poznawany materiał.

Cechy EdPuzzle

Cechy aplikacji EdPuzzle można scharakteryzować w trzech aspektach: cechy dotyczące nagrania wideo, cechy dotyczące interakcji z widzem i cechy dotyczące integracji narzędzia z innymi aplikacjami.

Po pierwsze, wgrywać można dowolne wideo. Jesteśmy pod tym względem nieograniczeni, ale warto skorzystać z wbudowanej w aplikacje funkcji importowania dowolnego nagrania z YouTube. W ten sposób możemy naszemu widzowi zaserwować dowolne nagranie. Warto jednak zwrócić uwagę, iż wersja bezpłatna EdPuzzle pozwala na edytowanie wideo do 5 minut długości. Aby móc skorzystać z edycji dłuższych nagrań należy wykupić jeden z płatnych pakietów.

Po drugie, wgrane wideo możemy dowolnie przyciąć z przodu i z tyłu, nie możemy jednak wyciąć nic z jego środka. Zatem jeśli wykorzystujemy nagrania z YouTube to można dość łatwo wyciąć wstęp i intro z danego nagrania oraz pozbyć się pożegnania i kart końcowych. Daje nam to też możliwość pocięcia oryginalnego, dłuższego nagrania na kilka krótszych, bardziej przystępnych dla widza.

Po trzecie, po obrobieniu wideo możemy wreszcie pokusić się o dodanie części interaktywnych. Najprostsze dwie to dodanie pisemnego komentarza do danego fragmentu nagrania oraz dogranie tzw. voiceover na nagraniu oryginalnym. W ten sposób można uzupełnić oryginalną treść wideo o rzeczy, których brakuje, albo uległy zmianie od czasu nagrania. Pozostałe dwie opcje to stworzenie quizu dotyczącego fragmentu nagrania od jego początku (lub ostatniego pytania) do wybranego momentu. Możemy zadać widzowi pytanie otwarte, na które będzie odpowiadać własnymi słowami w polu tekstowym, albo przygotować pytanie jednokrotnego wyboru, które może mieć kilka prawidłowych odpowiedzi, ale tylko jedna z nich będzie przez widza wybrana i pozwoli mu kontynuować oglądanie.

Jak to działa?

Widz ogląda sobie nagranie, uważnie słuchając treści. Po pewnym czasie transmisja wideo zostaje przerwana a na pasku obok pojawia się zadawane przez nas pytanie z polem tekstowym lub kilkoma odpowiedziami do wyboru. W tym czasie wideo jest zatrzymane a skrypt nie pozwala kontynuować oglądania do czasu udzielenia odpowiedzi.

Jeśli zadajemy pytanie otwarte, to jako nauczyciel będziemy mieli możliwość zobaczenia wszystkich odpowiedzi i ich zatwierdzenia jako prawidłowe. Jeśli zaś pytanie było jednokrotnego wyboru, to uczeń od razu zna wynik, czy odpowiedział prawidłowo.

System EdPuzzle jest przygotowany do zakładania i prowadzenia interaktywnych klas, w których mamy przypisanych uczniów, więc gdy zadajemy pytania otwarte możemy poznać odpowiedzi konkretnych osób i na tej podstawie wystawiać oceny. System jest też kompatybilny z ekosystemem Google i posiada możliwość zintegrowania z Google Classroom. Interakcja pomiędzy systemami jest dwukierunkowa, zatem uczniowie mają dostęp do EdPuzzle a EdPuzzle do uczniów.

Przykładowy quiz z EdPuzzle

Poniżej wklejam jeden z quizów stworzonych przez nauczycielkę historii ze Stanów Zjednoczonych, Mary Cummens. Przykład jest po angielsku, ale bardzo dobrze pokazuje ideę działania całego systemu EdPuzzle.

Ile to kosztuje?

Wersja podstawowa EdPuzzle jest bezpłatna. Pozwala jednocześnie mieć w swojej bazie do 20 filmów lub quizów bazujących na nagraniach do 5 minut długości. Limit nagrań można zwiększyć zapraszając nowe osoby do systemu przy pomocy specjalnego kodu. Osoba, która zarejestruje się przy pomocy tego kodu otrzymuje dodatkowe 3 filmy limitu, podobnie osoba, której kodu użyto.

Wersje płatne EdPuzzle mają znacznie większe limity, przy opłacie dla “nauczyciela” w wysokości ok. 10$ miesięcznie lub zniesione limity przy opłacie dla”szkoły” w wysokości ok. 100$ miesięcznie. Niestety dokładne informacje na temat różnic pomiędzy rodzajami kont są trudne do znalezienia i bardzo niewyraźnie rozpisane.

Jeśli ktoś prowadzi własną szkołę, korzysta z platformy e-learningowej to może dodatkowo podpiąć EdPuzzle do systemu Moodle.


Artykuł ukazał się pierwotnie w ramach eksperymentu “Warsztat Pedagoga Zdolności” 11 listopada 2019.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

28 − dwadzieścia siedem =