Zacznij tutaj

W życiu chodzi o to, aby nie siedzieć w miejscu. Na starcie pomogę Ci zrozumieć strukturę tej strony. Opiszę jej podstawową funkcjonalność oraz co, gdzie można szybko odszukać.

Patrząc w pionie, strona podzielona jest na trzy zasadnicze sekcje, zawierające dalsze, drobne elementy, odnośniki, teksty, grafiki, czy co tam jeszcze się znajdzie. Poniżej znajdziesz opis każdego z elementów. Możliwe, że w Twojej przeglądarce strona będzie wyglądać nieco inaczej, niż opisywany tutaj schemat. Ot, choćby w przeglądarkach na urządzeniach mobilnych menu będzie zwinięte, a cała strona będzie prezentowana wyłącznie w pionie, bez sekcji z podziału poprzecznego. To co w wersji desktopowej znajduje się po lewej lub parwej stronie, w tej samej sekcji, na mobilkach będzie jedno pod drugim.

Sekcja górna: nagłówek i górne menu

Pierwsza sekcja, którą w całości można nazwać nagłówkiem znajduje się na górze strony i posiada białe tło. Nagłówek można dalej rozdzielić na trzy mniejsze elementy, które pozwalają na wygodne poruszanie się po głównych obszarach strony.

Na samej górze znajduje się logotyp strony wraz z jej nazwą i krótką informacją, iż treści dotyczą pedagogiki, zdolności i informatyki. Logo i nazwa to także odnośnik do strony startowej całego serwisu.

Drugi element nagłówka to menu nawigacyjne, które pozwala na swobodne poruszanie się po różnych częściach strony. Wszystkie elementy menu są odnośnikami do odpowiednich stron, niektóre z nich są rozwijane i pozwalają na dokonanie wyboru, czy życzysz sobie oglądać całą sekcję, czy tylko jej wybrany fragment. Menu w wersji desktopowej rozwija się automatycznie po najechaniu na jego elementy myszką. Wersja mobilna menu ukryta jest pod przyciskiem zwanym hamburgerem (takie trzy poziome kreski). Należy go kliknąć aby otworzyć menu, które od razu będzie rozwinięte.

Trzeci element nagłówka będzie widoczny dopiero po zagłębieniu się w treści. Jest to ścieżka okruszków, pokazująca jak głęboko znajdujesz się w treściach dostępnych na stronie. Każdy z elementów tej ścieżki jest klikalny, co pozwala na szybkie przejście do wyższego poziomu strony.

Sekcja środkowa: treść

W zależności od miejsca, w którym przebywasz w tej części będzie wyświetlony jakiś wpis lub lista wpisów. Czy to artykuł, czy informacja prawna, czy spis artykułów w danej kategorii lub lista tematów na forum (o ile forum w końcu powstanie). Pod artykułem, zazwyczaj będzie wyświetlony specjalny obszar do komentowania. Być może go już znasz, na pewno ułatwia mi pilnowanie, co to tam ludzie wypisują i czy aby na pewno nie jest to jakaś reklama, czy inny spam.

Z kolei po prawej stronie w wersji desktopowej, a poniżej komentarzy w wersji mobilnej będzie tzw. sidebar. Pasek boczny, na którym podrzucam garść dodatkowych informacji, czasem jakąś reklamę, czy możliwość zalogowania się do serwisu (tak aby móc skorzystać z tego mitycznego forum, co to może kiedyś powstanie). Jeśli będę miał kiedyś jakieś super oferty, z których będzie warto skorzystać – zapewne info wyląduje właśnie gdzieś tam.

Sekcja dolna: stopka i dolne menu

Sekcja dolna, podobnie jak środkowa, podzielona jest na kilka mniejszych elementów. Przez całą jej szerokość rozciąga się formularz, umożliwiający zapisanie się do newslettera. W ramach newslettera wysyłam informacje o nowych treściach dodanych do serwisu, czasem inne ważne informacje jak chociażby informacje o zmianach w regulaminie użytkowania strony. Newsletter jest wysyłany automatycznie w poniedziałek rano, jeśli w danym tygodniu pojawiły się nowe treści w serwisie. Dodatkowo może być wysłany w innym terminie w zależności od potrzeb i wagi informacji, którą chcę się podzielić.

W dalszej części znajduje się krótka informacja o stronie, wraz z odnośnikami do mediów społecznościowych, w których mam profile (lub strona posiada fanpage czy inne coś). Znajduje się tu także lista najnowszych artykułów opublikowanych w serwisie.

Na samym dole, znów przez całą szerokość strony przewija się dodatkowe menu nawigacyjne z odnośnikami do najważniejszych stron organizujących pracę serwisu: regulaminu, polityki prywatności i strony głównej.