Kartonowy model hełmu.

Zbroja Mandaloriańska, budowa stroju, cz. 1

Pomysł na zbroję

Parę dni temu rozpocząłem przygotowania do budowy własnego kostiumu bazującego na Gwiezdnych Wojnach. Chciałbym tutaj podzielić się swoją wiedzą i postępami w tej kwestii. Załączę także parę linków do for i stron różnych organizacji czy producentów strojów, nie tylko związanych z GW, ale z całą pewnością pomocnych przy tworzeniu kostiumu.

Na początku chciałem być członkiem 501-szego Legionu lub podobnej organizacji. Skontaktowałem się z nimi i porozmawiałem na temat Mandalorian w ogóle. Niestety 501-szy akceptuje tylko stroje postaci kanonicznych względem filmów, nowel, komiksów, ale nie przyjmuje w swoje szeregi zbroi indywidualnych. Nie chciałem tworzyć repliki zbroi Boby Fetta, bardziej mi przypadła do gustu zbroja Jango, jednakże nie podobają mi się kolory żadnej z tych zbroiczek. Postanowiłem zbudować replikę zbroi bazując jedynie na projektach Jango i Boby, wybierając własne kolory, dodatki, uzbrojenie, umieszczając powiązania do uniwersum Star Wars Combine, klanu Tm’halk i mojej macierzystej jednostki (tamże). Z taka konfiguracją mogłem zapomnieć o 501st Legion.

Istnieje inna organizacja fanowska podobna do 501st, ale zrzeszająca wyłącznie Mandalorian. Działa w tym momencie głównie w USA, jednak w szeregach pojawia się coraz więcej fanów z europy. Nazywają się Mandalorian Mercs. [EDIT: pierwsi członkowie z Polski przyłączyli się w 2017 roku] Aby się zapisać trzeba spełniać kryteria podobne do tych z 501st – czyli zaopatrzyć się w profesjonalnej jakości zbroję Mandaloriańską. Różnice pojawiają się w detalach, jako że nie trzeba posiadać zbroi w momencie zapisania się, można też posiadać różne warianty zbroi, w tym całkowicie indywidualne w kolorach i tylko z grubsza nawiązujące w kształtach do oryginalnych modeli Jango i Boby. Klub wręcz sugeruje by nie tworzyć zbroi dokładnie takich jak Jango czy Boba, jako, że na zlotach będą dopuszczone tylko pojedyncze modele danej zbroi – jeśli pojawi się dwóch Jango, to tylko jeden będzie brał udział w zlocie oficjalnie.

Garść linków

Przekopałem się przez kilka dużych for o budowie rekwizytów i/lub o replikach zbroi Boby lub Jango. Oto linki: TK-409, forum The Dented Helmet, forum Mandalorian Mercs.
Na tych stornach można odszukać bardzo dokładne poradniki w stylu krok-po-kroku ze zdjęciami. Historie budowy poszczególnych elementów każdej zbroi, w tym broni i elektroniki. Odszukać można także wzorniki do druku, które pomogą wyciąć w obrabianym materiale odpowiednie kształty elementów zbroi czy strojów.

Zbroja Mandaloriańska w budowie

Kartonowy model hełmu.
Zdjęcie 1: Kartonowy model hełmu.

Ostatecznie projekt został rozpoczęty kilka dni temu. Spędziłem pół nocy z nożyczkami i drukarką… Wydrukowałem kilka wersji hełmu i powycinałem wzorniki. Na początku używałem zwykłego papieru, ale później użyłem bloku technicznego. Na zdjęciu druga wersja hełmu zrobiona w całości z papieru bez użycia kleju – tylko taśma klejąca… Dzisiaj, po wizycie w kilku sklepach modelarskich zdobyłem nieco EPP. Zaraz biorę się za drukowanie dalszych wzorników, takich samych jak użyte w papierowym modelu, które zostaną przyklejone do EPP, następnie zostaną wycięte i posklejane. Po całym procesie na model z EPP zostanie położona warstwa włókna szklanego i żywicy epoksydowej. Zdjęcia będą pojawiać się na bieżąco.

No to lecimy dalej.

Główny wzornik hełmu przyklejony do EPP.
Zdjęcie 2: Główny wzornik hełmu przyklejony do EPP.

Na początku rozmieściłem wzorniki na EPP tak by zmarnować jak najmniej materiału. Niektóre elementy musiały być umieszczone dwa razy – ze względu na ich podwójną grubość w końcowym modelu. Po przygotowaniach zorientowałem się, że nie mam kleju 😀 musiałem używać starego wikolu, co odrobinę uszkodziło wzorniki. Na szczęście nie na tyle by uniemożliwić dalszą precyzyjną pracę.

Wycinanie kopuły hełmu z EPP.
Zdjęcie 3: Wycinanie kopuły hełmu z EPP.

Dość długo czekałem na wyschnięcie kleju. Następnie zabrałem się za wycinanie elementów i ich wstępne klejenie. Tym razem używałem lepszego kleju. Niestety za krótko czekałem na wyschnięcie wikolu, więc kilka elementów w trakcie wycinania odrobinę się przesunęło powodując drobne przewężenia w kilku miejscach, które później będę musiał załatać żywicą.

Wycięty wzornik kopuły hełmu. Obręcz z 20 trójkątnymi rogami po sklejeniu utworzy śliczną kopułę.
Zdjęcie 4: Wycięty wzornik kopuły hełmu. Obręcz z 20 trójkątnymi rogami po sklejeniu utworzy śliczną kopułę.

Główna część hełmu była prosta do wycięcia. Znacznie więcej pracy wymagało wycięcie elementu kopuły. EPP wyglądem przypomina styropian – składa się z wielu małych kulek sklejonych ze sobą. Jest równie trudne do cięcia beż gorącego lub bardzo ostrego ostrza. Ja używałem bardzo ostrego noża, który był podczas ciecia wielokrotnie ostrzony i który spowodował kilka dalszych usterek w kształcie wzornika (nic czego nie da się naprawić).

Mandaloriańska korona, lub przygotowanie kopuły do klejenia.
Zdjęcie 5: Mandaloriańska korona, lub przygotowanie kopuły do klejenia.

Na początku musiałem zdecydować się na klej. Szybkoschnący, ale nie przetestowany uniwersalny klej UHU, który może doprowadzić do rozklejania się elementów LUB schnący długo, specjalistyczny klej (potrzebujący około 24h na zastygnięcie), który będzie bardzo solidny po wyschnięciu. Wolałem w tym miejscu solidnego, sprawdzonego połączenia, więc wybrałem klej długo schnący.

Mandaloriański hełm z koroną.
Zdjęcie 6: Mandaloriański hełm z koroną.

Kopuła musi być sklejona w kilku etapach. Pierwszym jest sklejenie całości w obręcz przypominającą koronę. Następnym etapem jest sklejenie ze sobą kolców korony w celu utworzenia docelowej kopuły. Korona wygląda wyśmienicie więc wyciągnąłem kartonowy model i zrobiłem powyższą fotkę.

Czeka mnie jeszcze sporo klejenia przed końcem prac nad kopułą, następnie trzeba będzie stworzyć pierścień z głównej części hełmu, powycinać w nim niektóre elementy i połączyć całość z kopułą…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwadzieścia jeden + = dwadzieścia dziewięć