Dwa hełmy. Ten wykonany z EPP nie ma jeszcze przyklejonej kopuły.

Zbroja Mandaloriańska, budowa stroju, cz. 3

Kolejne kilka dni przerwy, ale trzeba było przerwę zrobić. Klej nie wysycha natychmiast a ja nie chcę ładować niemal identycznych zdjęć zbyt często.

Dwa hełmy. Ten wykonany z EPP nie ma jeszcze przyklejonej kopuły.
Zdjęcie 10: Dwa hełmy. Ten wykonany z EPP nie ma jeszcze przyklejonej kopuły.

Po dość długich przejściach z kopułą trzeba było przygotować połączenie jej z główną częścią hełmu. Główna część była dość trudna do sklejenia ze względu na kopułę, która dość ciężko wchodzi do środka i usiłuje rozerwać sklejone elementy.

Kopuła została wklejona w obręcz hełmu za pomocą 20 punktów z klejem a następnie obklejona raz jeszcze wzdłuż całej krawędzi styku kopuły z obręczą hełmu zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz.

Hełm papierowy i z EPP, ten drugi ma wycięte miejsca do wstawienia policzków, a same policzki leżą gotowe do klejenia.
Zdjęcie 11: Hełm papierowy i z EPP, ten drugi ma wycięte miejsca do wstawienia policzków, a same policzki leżą gotowe do klejenia.

Po kolejnym długim dniu wyciąłem z hełmu miejsce na policzki. Było całkiem sporo zabawy ze sklejeniem tych policzków (a będzie jeszcze więcej zabawy w obrębie wizjera). Po dość długich przejściach z szybkoschnącym klejem udało mi się umieścić policzek tam gdzie jego miejsce i w niemal idealnej formie. Wydaje się być tylko odrobinę zbyt płytki w porównaniu z kartonowym modelem, jednak po zaaplikowaniu odpowiedniej farby przestanie to być widoczne.

Ukończony hełm z EPP.
Zdjęcie 12: Ukończony hełm z EPP.

Zdjęcie bardzo podobne do jednego z pierwszych zdjęć w tym blogu. Wymaga jeszcze trochę pracy, ale niedługo będzie można rozpocząć laminowanie. W kilku miejscach trzeba nakleić dodatkową warstwę EPP w celu zwiększenia trójwymiarowości struktury. Trzeba także wyciąć kratkę z tyłu hełmu.

Po ukończeniu tych prac będę mógł wyciąć wizjer i zalaminować całość.

UWAGA TECHNICZNA (z dnia 16.01.2010): Warto wykonywać klejenia w odpowiedniej kolejności co zaoszczędzi później masę roboty. W tej chwili narzuca mi się pytanie dlaczego wklejałem policzki przed przyklejeniem wzmocnienia całego hełmu (opis w następnym wpisie w blogu). Jeśli bym poczekał to bym mógł zwyczajnie zalaminować policzki bez zbytnich nakładów pracy w przygotowanie powierzchni (masa papierowa opisana znacznie później). Ominęło by mnie też parę godzin szlifowania tego obszaru. Druga kwestia to wklejanie kopuły w obręcz hełmu. Po naklejeniu wzmocnienia hełm uzyskuje dostatecznie głęboki wygląd 3d, kopuła nie musi być wklejona w obręcz a jedynie wspierać się na niej. Wymaga to kilku drobnych modyfikacji w postaci klejenia obręczy pod wymiar ostateczny samej kopuły (w moim modelu z EPP obręcz była odrobinę większej średnicy niż kopuła) oraz prawdopodobnie wycięcia półkolistego wspornika prawego ucha hełmu i wstawienia odpowiednio wyprofilowanego elementu, przystającego z jednej strony do kopuły i zachowującego płaską powierzchnię z drugiej.

Całość zapewne pozwoliła by mi zaoszczędzić dość sporo roboty w późniejszym terminie i używać hełmu z EPP jako rekwizytu docelowego a nie jedynie jako modelu do zbudowania formy, z której docelowo będzie tworzony hełm w całości z laminatu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy + jeden =