Wklejanie wywietrznika w ramkę.

Zbroja Mandaloriańska, budowa stroju, cz. 5

Kilka dni bez pracy, ale hełm już jest prawie skończony…

Wycinanie wywietrznika.
Zdjęcie 18: Wycinanie wywietrznika.

Ostatnim elementem tego hełmu jest wywietrznik. Część wymaga bardzo drobnych nacięć znajdujących się blisko siebie. Wymiary każdego otworu to mniej więcej 3,5cm szerokości oraz około 1cm wysokości w centralnej części (poniżej 5mm w bocznych częściach). Wycięcie tak drobnych elementów w EPP jest praktycznie niemożliwe, dlatego posłużyłem się kartonem, choć nie wiem jak on zadziała z laminatem.

Wklejanie wywietrznika w ramkę.
Zdjęcie 19: Wklejanie wywietrznika w ramkę.

Malutki wywietrznik jest częścią nieco większej ramki, która będzie zamontowana w tylnej części hełmu. Sam wywietrznik jest lekko wklęsły lub wygięty. Wszystko zostało sklejone bez większych problemów.

Wklejanie ramki.
Zdjęcie 20: Wklejanie ramki.

Ostatecznie wyciąłem otwór w tylnej części hełmu, całkiem pokaźny otworek. Wpasowałem w niego ramkę z wywietrznikiem. Ramka okazała się być odrobinę zbyt szeroka i odrobinę rozerwała dolną część hełmu. Otwór został więc poszerzony, ramka dokładniej wpasowana a wszystko razem sklejone. Za kilka godzin jak klej podeschnie całość zostanie dodatkowo wzmocniona kolejną warstwą kleju.

Jutro hełm będzie gotowy do laminowania. Jednak zanim to nastąpi, muszę wypróbować jak działa żywica na EPP i czy przypadkiem nie wypali mi hełmu. Potrzebuje także odpowiednich środków bezpieczeństwa – rękawic, maski itp. odwiedzę zatem odpowiedni sklep celem zakupu jednorazowych artykułów BHP. Następnie będę trenować laminowanie na skrawkach materiału oraz będę eksperymentować szukając najlepszej proporcji pomiędzy żywicą i utwardzaczem. Za mało utwardzacza a żywica będzie się utwardzać całe wieki, za dużo a żywica będzie twarda jak kamień zanim zdążę nałożyć ją na hełm. Po testach będę wiedział także czy będę mógł użyć samej żywicy, czy będę musiał zainwestować także w matę szklaną, bądź inny wypełniacz do żywicy.

Trudna sztuka malowania hełmu żywicą i czekanie kilka dni na jej utwardzenie. Szlifowanie, polerowanie i najprawdopodobniej nakładanie drugiej warstwy… Szacuję, że będę musiał nałożyć przynajmniej jedna warstwę, ale nie więcej niż 2-4. Zobaczymy jak będzie się zachowywać powłoka. Następnie przyjdzie czas na detale jak uszy, dalmierz i inne, w tym pełna elektronika do dalmierza (migające diody), wiatraki do chłodzenia wnętrza hełmu, serwomechanizm do opuszczania dalmierza. Zależnie od funduszy dojdzie też zmieniacz głosu zamontowany w hełmie lub w zbroi.

Zbieram teraz informacje o innych elementach zbroi. M16 pojawił się jak przewidywałem. Niestety nie przysłali mi ze sklepu całej zawartości paczki, tera zaczekam na drugą paczkę z brakującymi elementami zamówienia, w tym M16… Zaczynam także poszukiwania ślusarza, który wytoczy mi lufy do Westarów. Szukam też plastikowych płyt do wycięcia płyt zbroi, kombinezonu i innych detali potrzebnych w zbroi, ale hełm jest priorytetem. Zwłaszcza ze względu na cenę elektroniki. Dokładniej ujmując hełm jest wart około 20$, elektronika do niego będzie kosztować kolejne 20-40$ co razem zwiększy wartość hełmu do okolicy 100$.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 71 = siedemdziesiąt trzy