Hełm gotowy do instalacji szybki.

Zbroja Mandaloriańska, budowa stroju, cz. 6

Nic wielkiego tym razem…

Połowa wizjera wycięta.
Zdjęcie 21: Połowa wizjera wycięta.

Na początek musiałem zdecydować jak zinstalować szybkę. Potem wycinałem otwór. Nie za szeroki, ale na bieżąco testowany – trzeba było sprawdzić, czy mam dostatecznie szerokie pole widzenia na boki. Wszystko gra idealnie więc lecę wyciąć drugą część otworu.

Hełm gotowy do instalacji szybki.
Zdjęcie 22: Hełm gotowy do instalacji szybki.

To jest hełm, który ma wycięte otwory pod montaż szybki. Czarne elementy łączące boki hełmu będą zabezpieczać szybkę przed zbytnim zapadnięciem się do wnętrza hełmu. Dodatkowo wzmacniają boki hełmu by się zbytnio nie rozlazł. Teraz mogę powiedzieć, że hełm jest gotowy do laminowania. Nie będę jednak używać włókna szklanego – sama żywica będzie wystarczająca.

Używam do laminowanie Epidianu 53 z utwardzaczem Z-1 w proporcjach wagowych 1:10. 10 części E53 i jedna część Z-1. Żywica stwardnieje do niemal przejrzystej formy o grubości około 1mm. Powinno wystarczyć do wzmocnienia hełmu. Niektóre fragmenty hełmu będą jednak wymagać większej ilości warstw. Będą to głównie policzki i kopuła. Prawidłowa mieszanina E53 i Z1 utwardza się około 12 godzin. Cały hełm będzie zatem wymagać około tygodnia pracy.

W tym samym czasie przygotuję formy dla detali hełmu i dalmierza. Forma będzie silikonowa. Na początek muszę wykonać modele detali w plastelinie, następnie zrobić wokół modeli ścianki i zalać całość silikonem. Forma powinna się utwardzić w około 24 godziny. Potrzebuję 4-5 form dla różnych elementów hełmu. Po przygotowaniu formy trzeba będzie ją oczyścić i zalać żywicą, nieco inną, ale co i jak to napiszę później.

Dodatkowo równolegle będę przygotowywać plastelinowy model polówki Westara. W sumie będę potrzebować 2 różne modele połówek Westara, które po uformowaniu i sklejeniu utworzą ładny model. Model taki trzeba będzie oczyścić, pomalować i postarzyć. Technika taka będzie wymagać dużej ilości pracy i nie pozwoli dokładnie odwzorować wyglądu blastera – będzie brakować kilku drobnych detali.

Dorwałem się do papierowych wzorników płyt zbroi. W najbliższym czasie jadę do sklepu po wiaderko popkornu. Tak się składa, że to konkretnie wiaderko ma idealny kształt, fakturę, grubość do wykonania naramienników. Z jednego wiaderka powinno dać się wyciąć kilka sztuk, może nawet 4. Starczy wyciąć i pomalować. A potem zamocować do kamizelki.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + jeden =